Girişim

Youtube dünyanın en büyük ikinci arama motoru

youtube is the 2nd largest search engine in the world

“Youtube dünyanın en büyük ikinci arama motoru” söylemini en az bir kere duymuşsundur. Netflix’i hariç tutarsak internet kotamızın büyük yüzdesini tüketen Youtube platformunu reklam veren olarak etkin kullanabiliyor muyuz?

Trafik kanallarının performansını incelediğiniz zaman Youtube video reklamlarını gösterim sayısı yüksek olmasına rağmen trafik edinme oranı düşük, gelen kullanıcıların da doğrudan işlem gerçekleştirmediği bir kanal olarak yorumlayabilirsiniz.

Kullanıcılar video reklamlarınızı izlemiş ancak tıklayıp siteye gelmek istememiş, gelmiş olsalar bile ürün satın almayı tercih etmemiş olabilirler. Gelseler bile ürün satın almayı tercih etmemişlerdir.

Kendi davranışlarımızdan yola çıkarak yorumlayalım. En son ne zaman Youtube’da video izlerken, açılmasını beklediğiniz video’nun önünde çıkan reklamı izleyip aa çok güzelmiş hemen bir göz atayım, beğenirsem satın alırım dediniz? Belki de hiç!

Peki reklamları izlemek istemiyorsak ve eylemlerimiz anlık aksiyonlara dönüşmüyorsa reklam verenler nasıl oluyor da neredeyse alışkanlıklarımızı değiştirecek kadar eğilimlerimizi yönlendirebiliyorlar. 

Belki siz özelleştirmediğiniz sürece last-click odağında sonuçlar veren Analytics araçları performansın eksik yorumlanmasına sebep oluyordur. Belki de sadece tıklamaya değil, bilinirlik ve reklamı gören kullanıcıların takip eden alışveriş döngülerinin de incelenmesi gerekiyordur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir