Genel

Yapay zeka kullanan dijital sağlık ekipmanları

Yapay zeka teknolojileri kullanan dijital sağlık ekipmanları, her geçen yıl daha fazla hissediliyor.

Yapay zekalı diş fırçası

Colgate’in yeni diş fırçası sadece elektrikli değil; diş fırçalama alışkanlıklarını izleyen ve buradan topladığı verilerle kullanıcıya daha iyi ve gelişmiş bir diş fırçalama deneyimi sunan yapay zekaya sahip.

Cildinizin nem oranını ölçen yapay zekalı tarayıcı

Norveçli Neutrogena’nın tanıttığı tarayıcısı cildin yakından fotoğrafını çekip, nem oranını ölçüyor. Çıkan verileri analiz ediyor, cilt tipine göre 100 üzerinden puanlandırıyor; böylece kullanıcı, gözenekleri ve kırışıklıkları hakkında önbilgi sahibi oluyor.

Uyku için kafa bandı

Philips’in geliştirdiği kafa bandı mobil uygulamayla senkronize çalışıyor. Smart Sleep adındaki bant, kullanıcıya tekrar eden aralıklarla rüzgar esintisi, deniz dalgası, yağmur gibi ‘yumuşak’ sesler çalıyor. Böylece kullanıcı uykuya daha rahat dalıyor. Bant, hem alında hem de sağ kulağın arkasında bulunan sensörlerden de veri topluyor.

Uykunuzu izleyen Ped

Nokia’nın tanıttığı uyku pedi, kullanıcıların uyku alışkanlıklarını takip ediyor. Aynı şeyi yapan diğer cihazlara kıyasla ayrıştığı noktalar var: Daha iyi bir uyku ortamı yaratmak için oda sıcaklığını düşürüyor, odada açık kalan ışığı kapatıyor.

Taşınabilir göğüs pompası

Anne sütünü toplayan bu cihaz muadillerinden biraz farklı; genellikle çok büyük, taşıması zor ve hijyen konusunda sorunlu olan benzerlerine kıyasla Willow’un portatif göğüs pompası, harici tüplere, kordonlara ya da şişe ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Kan basıncını ölçen akıllı saat

Japon teknoloji şirketi Omron‘un kan basıncı ölçümü yapan akıllı saati, hipertansiyon hastaları için birebir. Akıllı saatin topladığı veriler, kullanıcı doktoruyla eşzamanlı paylaşıyor. Üstelik uyku halinde ortaya çıkan hipertansiyon ve felç riskini de ölçüyor.

İşitme kaybını engelleyen kulaklıklar

İşitme çözümleri üreticisi Oticon‘un CES 2018’de tanıttığı yeni cihazı, işitme kaybı yaşayan kişilerin davranış ve işitme trendini izliyor. Gürültülü ortamları tanıyıp cihazı daha etkin hale getiren, bir diğer ifadeyle kullanıcıdan veri toplayan işitme cihazının kullanımını optimize ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir