Yapay zekâ hangi sektörü nasıl etkileyecek?

Y

Yapay zekânın şirketiniz için gerçek değeri nedir ve bundan nasıl yararlanabilirsiniz? Yapay zekânın sektörleri etkisi nasıl olacak?

Yapay zekâyı müşterilerin ve tüm paydaşların güvenini koruyacak ve şeffaf bir şekilde nasıl inşa etmemiz gerektiğini tüm bu sorularla birlikte düşünmeliyiz. Bu sorular, şirketlerin yapay zekâ yatırımlarına ve gelişimlerine yönelik olarak net ve sağlam iş vakaları oluşturmalarını sağlayacak raporlarda ele alacağımız stratejik sorulardır. Otomasyonun etkisi ile ilgili birçok araştırma bulunmakla birlikte bu araştırmalar, hikayenin sadece bir kısmını oluşturuyor.

Bu rapor için hazırlanan analiz, bölgesel ekonomiler ve dünya çapında sekiz ticari sektör dahil yapay zekânın 2030 yılına kadar ortaya çıkaracağı ekonomik potansiyeli belirliyor.

Yapay zekânın teknoloji sektörüne etkisi

Yapay zekânın sağlık sektörüne etkisi

Yaşam ve ölüm söz konusu olduğu için, yapay zeka alanında en çok araştırılan ve incelenen alanlardan birisi sağlık sektörü. Sağlık sektöründe, Büyük Veri (Big Data) ve Yapay Zeka (AI) teknolojisinin sağladığı çok önemli bir uygulama olan “kişiselleştirilmiş ilaç” (personalised medicine ya da precision medicine) yeni bir trend başlattı. Klasik tedavi yöntemlerinde, ilaçlar ve tedaviler büyük popülasyonlara ve istatistiki verilere göre düzenlendiğinden, mevcut çabalar semptomların belirlenmesine odaklanmaktaydı. Fakat hasta tıbbi geçmişi, mevcut salgınlar, çevresel belirleyiciler, klinik çalışmalar gibi verilere dayanan bu yeni yaklaşımla, makine öğrenme algoritmaları ve hassas moleküler araçlar;hastalığın mekanizmalarını anlamak ve kişiye özel tedavilerle bireysel problemleri eşleştirebiliyor. Hatta 2015 yılında ABD Hükümeti tarafından oluşturulan Precision Medicine Initiative Project, kısa vadeli hedeflerini, kanseri daha iyi önleme ve tedavi yöntemleri geliştirmek için kanser genomiklerini genişletmek olarak açıkladı. Bu proje bir yıl içerisinde, bir bilim adamları ağı yaratarak ve bir milyon Amerikalının sağlık ve hastalık konusundaki anlayışlarını genişletmek için bir ulusal kohort (cohort) araştırması başlatarak, kapsamlı bir bilimsel bilgi tabanı oluşturmayı hedefliyor.

yapay zeka sağlık sektörü

Yapay zekânın otomotiv sektörüne etkisi

yapay zeka otomotiv sektörü

Yapay zekânın perakende sektörüne etkisi

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PwC’nin yayınladığı Küresel yapay zeka çalışması için tıklayın

2016, önemli projelerle beraber yapay zekanın hayatımızda önemli bir yer almaya başladığı ilk yıl oldu. Hatta, yapay zeka girişimleri 2016’da 1 milyar doları aştı. Bu yıl ve gelecek yıl; sadece çok yönlü ürünleri olan yeni start-up’ları değil aynı zamanda Çin gibi ABD merkezli teknoloji şirketlerinin dışındaki yeni oyuncuları da görebileceğiz. Endüstrilere sağladığı avantajlarla yapay zeka, çok yakın gelecekte hayatımıza daha fazla entegre olacak ve dünyada devrim yapmaya devam edecek.

About the author

Add comment

By Admin
Son Yazılar