Windows 10’dan Windows 7 ya da 8.1’e geri dönmek mümkün mü?

W

Microsoft Windows 7 ya da 8.1’den 10’a yükseltmeyi oldukça kolay bir şekilde sundu ve hatta istenen belgeleri sabit diskinize indirerek yeni OS’u istediğiniz zaman kurmanızı mümkün kıldı.

İyi haber ise, eğer Window 10’u dener ve beğenmezseniz, çok kolay bir şekilde eski sürüme geri dönebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey; Başlat’tan Güncelleme ve Güvenlik’e gidip Kurtarma özelliğini seçmek. Oradan Windows 7 veya Windows 8.1’e geri dönün seçeneğini seçip talimatları takip edebilirsiniz.

Windows’un eski sürümüne dönmek için yeni sürümünü kurduktan sonra sadece 30 gününüz olduğunu da unutmayın. Eğer Windows 10’u 30 günden daha fazla süredir kullanıyorsanız, büyük belgelerinizi yedekleyip istediğiniz sürümü yeniden kurmak tek çözüm. Bu esnada her şey silinecek.

Windows XP‘den gelen kullanıcıların geri dönüş yapıp yapamayacağı ise belli değil. Bu konuda sessizliğini koruyan Microsoft, seçenekleri Windows 7, 8 ve 8.1 olarak açıklamıştı.

Windows 7 veya Windows 8.1’e geri dönme

  • Önceki bir Windows sürümüne geri dönmek için Ayarlar  > Güncelleştirme ve güvenlik  >Kurtarma’yı seçin. Geri dönmek zorunda olduğunuz süre, bilgisayarınızın yükseltmeden sonra hangi Windows 10 sürümünü çalıştırdığına bağlıdır. Örneğin, bilgisayarınızda Windows 10 Sürüm 1511 çalıştırılıyorsa eski bir işletim sistemi için bir ay geriye dönebilirsiniz. Bilgisayarınızda Windows 10 Sürüm 1607 veya daha sonraki bir sürüm çalıştırılıyorsa 10 gün geriye dönebilirsiniz. (Yükseltmeden sonra bilgisayarınızda hangi Windows 10 sürümünün çalıştığını görmek içinBaşlangıç  düğmesini ve ardından Ayarlar  > Sistem > Hakkında’yı seçin.)

  • Geri dönme seçeneği kullanılabilir değilse bilgisayarınızı fabrika ayarlarına geri yüklemeyi deneyin. Bu, Windows’un bilgisayarınızla gelen sürümünü yeniden yükler ve kişisel dosyaları, yüklediğiniz uygulamalarla sürücüleri ve ayarlarda yaptığınız tüm değişiklikleri kaldırır. Bunun için Ayarlar  >Güncelleştirme ve güvenlik  > Kurtarma > Bu bilgisayarı sıfırla > Başlarken bölümüne gidipFabrika ayarlarına geri yükle seçeneğini bulun.

  • Alternatif olarak, önceki Windows sürümünüz için bir ürün anahtarınız varsa Windows 8.1 veya Windows 7 için yükleme medyası oluşturmak üzere medya oluşturma aracını kullanın ve temiz bir yükleme yapmak için bu medyayı kullanın.

About the author

Raif Terzioğlu

Add comment
Son Yazılar