İnternet

Youtuber (Video Blogger) nasıl olunur?

Videolar blog sisteminin yıldızını mı söndürüyor? Nasıl ünlü bir Youtuber olunacağını ve nasıl para kazanabileceğinizi anlatıyoruz.

İnternet ünlülerinin ilk kez ana akım kültüre girmeye başladığı zamanları hatırlayın. Önce, birkaç MySpace müzisyeni kayıt anlaşması imzaladı, 2006 yılında bir blogger’ın kitabı yayınlandı, sonrasında birkaç taneden fazla takipçisi olan her blogger’ın Waterstones’ta bir kitabı vardı. Şimdilerdeyse Youtber olmak gittikçe popüler olmaya başladı.

Zoella
Zoella’nın Youtube kanalı onu bir dünya markası haline getirmiş durumda.

En bilindik örnek Zoella olarak bilinen Zoe Sugg. 2009’da blogger olarak başlayan Sugg, sonrasında moda ve güzellik gönderileri içeren bir Youtube kanalı açtı. Eğlenceli kişiliği ve sevimli videolarıyla kısa zamanda birçok takipçi topladı, bunun dışında kaygıyla başa çıkma videolarıyla ruh sağlığıyla ilgilenen bir hayır kuruluşu olan Mind’in ilgisini çekti. Mind, kendisini yılında dijital elçisi ilan etti. Geriye dönüp baktığımızda Zoella’nın ciddi bir kitleye ulaştığının belirtilerini görebiliriz. (Zoella’nın 2018 yılı itibariyle 12 milyon Youtube abonesi mevcut)

Youtube kanalı Zoella başka Youtuber’lar ve markalarla çalıştıkça büyüdü. 2015 yılına baktığımızda Zoella bir roman yayınlamış, kendi Zoella markalı güzellik ürünlerini piyasaya sürmüş, Band Air 30’da Ed Sheean, One Direction, Bono gibi sanatçıların bulunduğu bir organizasyonda tek başına şarkı söylemiş. Hatta Londra’daki Madame Tussauds müzesinde balmumu heykeli bile yapılmış. 30’unun üstündeki kişilere bu isim pek bir şey ifade etmese de kendisinin çok başarılı bir kadın olduğunu inkar etmek çok zor.

Zoella bu konudaki tek örnek değil. Medya hayatına sadece bir kamera ve internet bağlantısıyla başlayan birçok insan var. Shane Dawson kariyerini yönetmen ve oyuncu olarak şekillendirirken Brittany Furlan kendi televizyon programını yapıyor. Tanya kitap yayınladı, komedyenler Anthony Padilla ve Ian Hecox’un (Smosh adıyla da biliyor) kendi filmleri ve yolda gördüğünde üstlerine atlayan hayran kitleleri var. Çevrimiçi video yıldızları sadece blogger’ların yeni bir türü değiller, onlar yeni medya kişilikleri.

Youtube’dan nasıl para kazanılır? En çok para kazandıran içerik türleri nelerdir? Youtuberlar hangi içerikten nasıl para kazanıyor?

Bu duruma nasıl geldik? Ne zaman videolar internetin kontrolünü eline almaya başladı ve en önemlisi, siz nasıl harekete geçebilirsiniz?

Videonun işgali

Youtube'da videolarınızı yayınlamak için işe kendi kanalınızı oluşturmakla başlayın.
Youtube’da videolarınızı yayınlamak için işe kendi kanalınızı oluşturmakla başlayın.

İnsanlara neden blog okumak yerine video izlediklerini sormak, neden kitap okumak yerine film izlediklerini sormaya benziyor. Belki herkes bunu yapmıyor ya da her zaman yapmıyor ama çoğunluğumuz televizyon başında geçirdiği zaman kitap okuduğu zamandan fazla. İzleyicinin bakış açısından bakacak olursak bunda şaşıracak bir şey yok.

Bunun şu anda bu kadar popüler olmasının birkaç teknolojik sebebi olabilir. Muhtemelen en ortada olan sebep, geçtiğimiz on yıl içinde internet hızının inanılmaz derecede artmış olması. Bant genişliği bu kadar yaygın olmadan önce video yüklemek çok zaman alan bir şeydi ve o kadar çok bant genişliği harcıyordu ki çoğu kimse bununla uğraşmak istemiyordu. Günümüzde bant genişliği ve süper hızlı fiber internet bağlantısı çok yaygın olduğu için bir filmin tamamını bile yüklemek normal hale geldi ki, 5 dakikalık vlog videolarını izlemek için önümüzde hiçbir engel kalmadı.

Bir diğer etken ise dijital kameraların oldukça ucuzlaması ve görüntü kalitelerinin artması. Artık düzgün bir video çekmek için çok fazla çaba harcamaya gerek yok, cebizindeki akıllı telefonlarınızla basit bir video kamera kalitesi elde etmeniz mümkün. Akıllı telefonlar tüm bu süreci oldukça basit hale getirdi: Telefonunuzdan videoyu çekin, herhangi bir uygulamada kolayca düzenleyin ve bir bilgisayara dokunma ihtiyacı bile hissetmeden videonuzu yükleyin. Tabii ki, ünlü birçok Youtuber, bazı durumlarda bahsettiğimizden daha profesyonel düzenlemelerle bu işi yapıyorlar. Buna her türlü ışıklandırma ve mikrofon teçhizatı da dahil. Ancak bir akıllı telefonunuz ve fikriniz olduğu sürece bu işe girişimenizde hiçbir engel yok.

Youtuber olmak için nereden başlayacaksınız?

Bahsettiğimiz iki şeye sahipseniz yeni Alfie Deyes ya da Phil Lester olmak için nereden başlamanız gerekiyor? İlk akla gelen cevap Youtube, ancak tabii ki hiçbir şey bu kadar basit değil. Youtube, internetteki en büyük video platformu, eğer daha küçük ve sakin bir yerde başlamak ve tüm saatlerinizi video düzenleyerek harcamak istemiyorsanız daha hızlı ve basit platformlar tavsiye ederiz. Örneğin Vine.

Vine, altı saniyelik videolar kaydedebildiğiniz bir akıllı telefon uygulaması. Kayıt yapmak için tek yapmanız gereken butonu aşağı doğru çekmek. Uygulamada bazı düzenleme araçları var ve videonuzu durmadan çekmek zorunda değilsiniz, birden fazla kısa video klibi birleştirip düzenleyerek şaheserinizi elde edebilirsiniz. Altın saniye kulağa çok kısa gibi gelebilir, ancak bu sürede güzel bir espiri yapmanız ya da hikaye anlatmanız mümkün. Sonrasında her geçen gün büyüyen Vine kullanıcı ordusu size yetenekli olduğunuzu kanıtlayacaktır. Vine, kullanıcılara başka kaynaklardan video aktarma olanağı da sağlar. Eğer bir video düzenleme uzmanı olduğunuzu düşünüyorsanız ya da öyle olmak istiyorsanız farklı kameralardan çekim yapabilir, farklı programlarla düzenleyebilir ve Vine hesabınıza sonrasında yükleyebilirsiniz. Vine, kendinizi denemek ve çalışmalarınızla başkalarının ilgilenip ilgilenmediğini görmek için uygun bir platform.

Eğer daha uzun paylaşımlar yapmak istiyorsanız, muhtemelen Youtube’a dönmeniz sizin için en mantıklısı olacaktır.

Youtube’un eksileri ve artıları

Şimdi biraz Youtube hakkında konuşalım. Google’ın sahibi olduğu bu çevrimiçi video paylaşma sitesi günde bir milyardan fazla kullanıcının milyonlarca saat geçirdiği devasa bir canavar gibi. Yani, karşınızdaki izleyici kitlesine hitap etmek istiyorsanız çok sayıda rakibiniz olduğunu da unutmamalısınız.

Ne olursa olsun, Youtube’un en büyük site olmasının oldukça geçerli sebepleri var. Öncelikle kullanımı çok kolay, eğer bir Google hesabınız varsa zaten kayıt olmuş sayılıyorsunuz. Bir kanal açmak da gayet kolay, başkalarının kanallarına abone olmak da öyle. Zaten eğer Youtuber olmak istiyorsanız bunlar kesinlikle kolay yapacağınız şeyler. Çevre oluşturmak çok önemli ve Youtube da sizin gelişinizi bekleyen büyük bir insan kitlesine sahip.

Kitlenin, internet alemindeki en hoşgörülü grup olmadığı kesin. Youtube yorumları bazen çok acımasız olabiliyor. Ama durum eskiden lağım çukuru olarak isimlendirilirdi. Google’ın çalışmaları sonucunda artık kişiler gerçek kimlikleriyle yorum yazıyor ve video sahiplerinin çirkin yorumları kaldırma şansı var. Bu düzenlemeler sonucunda durum artık eskisi kadar kötü değil. Yine de herkesten sıcak bir karşılama beklemeye gerek yok, video yüklerken bunu aklınızdan çıkarmayın.

Dürüst olmak gerekirse, vlogging’e başlamak 2000’li yılların başında blogging’e başlamak gibi. Tek fark, vlog için yazmaktansa basit video düzenleme yeteneğine sahip olmanız gerekiyor. Ama blogging de şu anda ilk çıktığı zamanlardakinden farklı bir kimliğe bürünmüş durumda. Fotoğraflar, tüm popüler youtuberların içeriklerinde önemli ve merkezi bir yere sahip. Bu da zaman geçtikçe görsellere daha çok bağlandığımızın bir göstergesi.

Youtuber’dan Para kazanmak

Ünlü Youtuber’lar Youtube izlenmelerinden ciddi miktarlarda para kazanıyorlar, eğer siz de içeriklerinizden maddi karşılığı almak istiyorsanız öncesinde sağlamanız gereken birkaç kriter var. Öncelikle bilmeniz gereken şey, paraya çeviremeyeceğiniz içerikler olduğu. Örneğin, telif hakkına sahip olmadığınız herhangi bir içerik ya da şiddet içerikli videolar. Yalnızca kendi çektiğiniz ya da yarattığınız reklam çekici videoları kullanabilirsiniz. support.google.com adresinde Youtube’un partner programına hangi içeriklerin uyup uymadığını ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimi Youtube başarı hikayelerindeki gibi kendinizi konuşurken ya da bir şeyler yaparken çekiyorsanız kriterlere büyük ihtimalle uygunsunuzdur. Süreç korktuğunuz kadar güç değil, yalnızca yapmanız gereken birkaç şey var. Öncelikle ayarlardan “Para Kazanma” seçeneğini etkileştirin, daha sonra reklam almak istediğiniz tüm videolar için onay kutusunu işaretleyin. Youtube, videolarınıza reklam desteği verip vermeyeceğini kısa süre içinde belirleyecektir.

Eğer onaylanırsanız, videolarınızı izleyen ve videodaki reklama tıklayan kişi sayısına bağlı olarak bir reklam geliri yüzdesi kazanmaya başlayacaksınız. Devrim yaratacak bir olay değil, basitçe tüm çevrimiçi içerik sağlayıcıların para kazanma yöntemi bu. İşin ince tarafı videoyu izlemek için izleyiciye ihtiyacınız olması, çünkü aynı zamanda sizinle aynı amacı taşıyan birçok insan var. Ve bazen de, en olmayacak içerikler bu hedefi gerçekleştirebilir. (“Charlie bit my finger” bunun bir örneği)

Ünlü bir Youtuber ne yapar?

Ünlü, zengin ve başarılı biri olmanın önündeki engeller tüm endüstriler için yıkılmış durumda. İnternet, insanların sesini duyurmasını kolaylaştırdı, bu da tartışmasız iyi bir şey. Blogger, Youtuber ya da yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz bir kariyer için artık zengin bir aileye ve özel okulda eğitimine ihtiyacınız yok. Gereken araçlar ve dağıtma yöntemleri zaten herkese açık durumda.

Ama her zaman bir ama vardır, değil mi? Video yapabilen herkes bundan geçimini sağlayacak diye bir şey yok. Tıpkı çok yetenekli bir yazarın bile günlük işlerden vazgeçememesi ya da Tumblr’da yüzlerce hatta binlerce kez paylaşılan bir sanatçının faturalarını ödeyecek parasının olmaması gibi. Vine ve Instagram’da başarılı olanların sırrı ise en az bir şarkıcı en çok satan listesine girerken diğerinin yerel barlardan ötesine geçmemesi kadar meçhul. Kameralar ne kadar ucuzlarsa da, düzenleme uygulamaları ne kadar basitleşse de her isteyen başarılı bir yönetmen ya da televizyon karakteri olacak diye bir şey yok.

Görünürde bir sorun yok

Kesin olan bir şey varsa o da daha çok başarılı çevrimiçi Youtuber göreceğimiz. Toplum olarak medyayı kullanım şeklimiz sürekli değişiyor. Youtube’un güncel istatistiklerine göre yalnızca mobil Youtube uygulamasında bile 18-34 yaş arası kullanıcıların sayısı Amerika’daki herhangi bir kablolu yayından fazla. Bu, çok sayıda genç insan demek.

Büyürken internetsiz bir anı geçmeyen ve telefonlarında ya da bilgisayarlarından video izlerken ikinci kez düşünmek zorunda kalmayan bir nesilden bahsettiğimiz için bu verilerin hepsi bir anlam ifade ediyor. Kısacası, eğlence dünyasının geleceği kısa, çevrimiçi videolardan geçiyor; geleceğin ünlülerin ise genç, internet bağımlısı ve muhtemelen selfie çubuğu kullanan insanlar olacak.

youtuber olmak

YouTuber olmak: YouTube’da para kazanmak zorlaşıyor

YouTube’un partner programına dahil olarak gönderinizi para alımına açıp “Google AdSense” ekleyebilmek için eskiden 10 bin toplam görüntülemeye sahip olmanız yetiyordu. Tek bir video değil tüm videolarınızın toplamı 10 bin kere görüntülendiğinde videolarınızı para alımına açabiliyordunuz. Yapılan yeni açıklamaya göre bu kural çok daha sıkı bir hale getirilmiş durumda. 20 Şubat’tan itibaren artık videoların para alımına açılabilmesi için içerik üreticilerinin son 12 ay içinde 4 bin saat video izletmiş olması ve en az 1.000 abonesi bulunması gerekiyor. 20 Şubat’a kadar bu istatistikleri tutturamayan kanallar da artık videoları gelir alımına açamayacak.

YouTube Partner Programı nedir?

Yeni kurallara göre eğer kanalınız en az 1.000 aboneye sahip değilse ve son 12 ay içinde 4 bin saat video izletemediyseniz artık Partner Programı’na dahil edilmeyeceğiniz açıklandı. Youtube Partner Programı’na dahil olmak demek videolarda AdSense reklamlarının da yer alması demek. Bu durumda videoları gelire açabilmek için daha da zorlaştırılmış olan bu şartı yerine getirmek gerekiyor. Bundan önceki düzende söz konusu şartın toplam 10.000 izlenme olduğunu da hatırlatalım. Haliyle internet şu an tam bir yangın yerine dönmüş durumda. YouTuber’lar ise isyanda çünkü büyük bir haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlar. Ayrıca pek çok soru işareti de içerik üreticilerini rahatsız ediyor. Çünkü Partner Programı demek sadece AdSense demek değil. Partner Programı aynı zamanda içerik üreticisine çeşitli ayrıcalıklar sunuyor.

Örneğin video sonunda başka bir videonuza giden link ekleyip izleyiciyi bir diğer içeriğe yönlendirebiliyorsunuz. Haliyle 1.000 abone ve 4.000 saat izlenmeye ulaşamayan kullanıcıların partnerlikten çıkarılmasıyla beraber bu haklarının gidip gitmeyeceği gündeme geldi. YouTube’un açıklamasına göre hayır, bunları kaybetmeyeceksiniz.

Kişisel URL’ler, kapak görselleri, canlı yayınlar, zamanlı gönderiler, linklerin eklenebildiği kapanış ekranı ve istatistikler için partner olmaya gerek yok. Kapanış sekansında başka bir videoya URL eklemek için partner olmalısınız ancak daha önce partner olduysanız ve 20 Şubat’ta geçerli olacak kararla partnerlikten çıkarılacaksanız bu özelliği koruyabiliyorsunuz. Bazı özellikleri aktif hale getimek için başka eylemlerin gerektiğini hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir