Donanım

Intel Skylake işlemciler için overclock işlemi artık mümkün!

Artık Intel’in Skylake işlemciler ne de overclock uygulanabilecek. Tabi konunun uzmanları overclock işlemi için anakart firmalarının destek vermesi gerektiğini belirtiyor.

Son olarak anakart üretici Asrock, bir BIOS güncellemesi ile Skylake işlemciler üzerinde overclock yaptıklarını duyurdu.

Anlaşılan Asrock yaptığı testlerde, non-K Skylake-S işlemcilerde temel hız değerlerini aşmayı başarmış. Bu duruma göre Asrock Z170 anakart üzerinde Pentium G4400, G4500, G4520, Core i3-6100, i3-6300, i3-6320, Core i5-6400, i5-6500, i5-6600 ve Core i7-6700 işlemcileri üzerinde overclock yapılabilecek.

Asrock Z170 model anakartlar için çok yakında BIOS güncellemesini yayınlacağını açıkladı.

Overclock (hız aşırtma) nedir?

Türkçesi hız aşırtma olan overclock, bilgisayarın içerisindeki donanımları, herhangi bir donanımı upgrade yapmadan, yazılımsal yada donanımsal değişikliklerle kendinden daha fazla performans veren haliyle kullanmak demektir.

Overlock ile beraber donanımlar hizmet vermek için tasarlandıkları performans bariyerlerini aşabilirler. Örneğin bir işlemci 3 GHz seviyesinde çalışmak için tasarlanmışsa overclock desteğiyle beraber örneğin 4.6 GHz’e kadar yüksek performans ve yüksek frekans hızları sağlayabilirler. Overclock bu tip performans artışı sağlasa da donanımların kullanım ömürlerini kısaltma riskine neden olabilirler.

Overlock işlemi, bilgisayarın daha fazla enerji harcamasına ve donanımların daha fazla ısınmasına sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir