Başarı Hikayeleri

Oracle’ın kurucusu Larry Ellison’ın hayat hikayesi

60.8 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde 7. sırada yer alan yazılım şirketi Oracle kurucusu Larry Ellison’un hayatını merak ediyor musunuz?

larry ellison kimdir

Forbes 2017 milyarderler listesine 52 milyar dolar servetiyle 7. sırada giren Oracle’ın kurucusu Larry Ellison şu an yaklaşık 60 milyar doların üzerinde oturuyor ve bu serveti sıfırdan yaptı. Evlatlık olan Ellison, zekasını ve uyanıklığını kullanarak kazandığını paraları, zor geçen çocukluğu ve gençliğine nazire yaparcasına hiç çekinmeden her türlü lükse harcıyor ve çok renkli bir hayat sürüyor

Larry Ellison kimdir?

Teknoloji alanının en ilginç isimlerinden biri olan Larry Ellison, 17 Ağustos 1944’te New York eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan Bronx bölgesinde dünyaya geldi. Annesi henüz 9 aylıkken zatürreye yakalanan Ellison’u teyzesiyle beraber Chicago’ya gönderdi. Illinois Üniversitesi’ne katılmadan önce liseye Chicago’daki South Side lisesine giden Ellison, üniversitenin ikinci yılında okuldan ayrıldı. Ancak bu ayrılış eğitimden kesin bir kopuş olmadı. Okuldan ayrılmayı çok mantıklı bir seçenek olarak görmeyen Ellison, daha sonra Chicago Üniversite’ne tekrar başvurdu. Ancak belli bir süre sonra yeniden bıraktı.

Larry Ellison Bob Miner Ed Oates Marc Benioff
Larry Ellison ve Oracle’ı kuran arkadaşları.

Üç arkadaşın kurduğu şirket ilk olarak Oracle adıyla kurulmadı

Wells Fargo ve Amdahl gibi şirketlerde dahil olmak üzere birçok işte bulunan Ellison, bu süreçte bilgisayar ve programlama becerilerini öğrendi. Ellison’un dönüm noktası, CIA için veri tabanı yazmaya başlamasıyla oldu denebilir. Bob Miner ve Ed Oates ile birlikte 1977 yılında Software Development Laboratories’ikurdu. Üç arkadaşın 1977 yılında 2 bin dolar gibi kısıtlı bir bütçeyle kurduğu bu şirket, üzerinden beş sene geçtikten sonra isim değiştirerek Oracle adını aldı. 3 arkadaş ilk olarak bu çalışmasını devlete satmak istemişlerdi ancak projelerinin geliştiğini ve birçok talep aldıklarını görünce bu yazılım geliştirme işlerinin sayısını artırdılar.

Larry Ellison ve arkadaşları, IBM bilgisayar araştırmacıları Edgar F. Codd’un veri tabanından ilham alıyordu. Yazılım alanında gelişmelerini sürdüren Oracle 1986’da 55 milyon dolarlık gelir bildirimde bulundu. Bu büyük çıkışın ardından bazı hatalar yaparak 400 kişiyi işten çıkarmak zorunda kalan Oracle, bunu ‘’inanılmaz bir iş hatası’’ olarak nitelendirdi. 1992 yılına gelindiğinde ise Ellison şirketinde kan tazeledi ve Oracle7 veri tabanını kullanmaya başladı.

Larry Ellison hobileri için çokça para harcamayı seven ve bu konuda sınırları olmayan bir profil çiziyordu. Diğer markalarla rekabet halinde olmayı seven Larry Ellison’un, yat yarışları dahil olmak üzere birçok hobisi vardı. 1999 yılına gelindiğinde Oracle’ın üyesi Marc Benioff, Salesforce.com adında yeni bir işe başlamak için Oracle’dan ayrıldı. Ellison arkadaşının bu yeni girişimi için ona 2 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Salesforce şu anda 40 milyar dolarlık bir şirket oldu.

2000 yılında patlayan dot com krizi Oracle’a yaradı

Dot-Com balonu Oracle’a yaradı. Oracle, ortaya çıkan bu patlamada veri tabanı ihtiyacı duyan şirketlere bunları sattı. Şirket ortaya çıkan bu krizden büyük bir kazanç elde etmesini bildi.

Oracle sunucu şirketi Sun Microsystems’i satın aldı.

Oracle, 2009 yılına geldiğinde 1982 yılında bir sunucu şirketi olarak kurulan Sun Microsystems’i satın aldı. Bu satın alma, popüler MySQL veri tabanını kontrol etme de dahil olmak üzere Oracle’a birçok kilit teknoloji kazandırdı. 2010 yılında Mark Hurd ve Safra Catz gibi güvenilir isimlere önemli görevler veren Ellison’ın, harcamaları yavaşlatmaya niyeti yoktu.

Larry Ellison Lanai Hawaii
Larry Ellison, 2012’de Lanai’nin tüm Hawaii adasını 300 milyon dolar karşılığında satın aldı.

2014’te CEO’luk görevini devretti

Larry Ellison, daha önce dört kez boşandı. Aşırı zenginlikle beraber gelen bu boşanma olayları Ellison’a ‘güvenilmez çapkın’ imasını yükledi. Larry Ellison, 2014’te CEO’luk görevini şirkette önemli koltuklar verdiği Hurd ve Katz’e devretti. Bu devir işlemi sırasında Ellison, dünyadaki en zengin beşinci kişi unvanını elinde bulunduruyordu. 2014 yılına geldiğinde şirketin CEO’luğunu bırakan Ellison, yönetim kurulu başkanlığına devam ediyor.

Oracle Larry Ellison Microsoft Bill Gates
Larry Ellison’ın en büyük rakibi, Microsoft’un başındaki dünyanın en zengin insanı Bill Gates.

Bu yılların ardından en popülerler arasında bulunan bulut teknolojisine hızlı bir geçiş sağlayamayan Oracle, bazı müşterilerini Amazon Web Hizmetleri’ne kaptırdı.

Larry Ellison’ın Serveti: 58 milyar dolar
Yaş: 73
Zenginliğinin kaynağı: Yazılım
Vatandaşlık: Amerika Birleşik Devletleri
Medeni Hal: Bekar (Boşanmış)
Çocuklar: 2
Eğitim: Chicago Üniversitesi (yarıda bıraktı), Illinois Üniversitesi Urbana Champaign

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir