İnternet

Medya kuruluşlarının yeni nesil reytingleri ve tirajları

Reytingler, tirajlar, tıklama sayıları… Dijital dünya pazarlama sektörünü baştan sona değiştirirken klasik ölçümleme yöntemlerini de tartışmaya açtı. Zira medya kuruluşlarının Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube gibi platformlardaki varlığını görmezden gelen araştırmalar medya tüketim alışkanlıklarını da eksik yansıtıyor. Bu gerçekten hareketle Marketing Türkiye ve Diplomacy.Live işbirliğiyle gerçekleştirilen “Medya Dijital Varlık Reytingleri” medya ölçümü konusundaki tüm kalıpları yerle bir ediyor.

DİJİTAL VARLIK ARAŞTIRMASININ METODOLOJİSİ

Dijital Varlıklar, internet sitesi, sosyal ağ varlıkları ve mobil uygulamalardan oluşuyor. Dijital varlık envanteri oluşturulurken resmi kaynak olduğu için internet sitelerindeki varlık portföyleri temel alınıyor. Toplanan dijital varlık envanteri dijital varlık sahipliği, kişiselleştirme, güncellik, etkileşim, etki ve inovasyon kategorilerinde, her bir araştırmada farklı olmak üzere, yaklaşık 150 kriter ışığında değerlendiriliyor. Kriterlerin değerlendirilmesinin ardından oluşan puanın global reyting harf skalasında karşılığı da kullanılıyor. Araştırma kapsamındaki kişi ve kurumların her bir dijital varlığı hazırlanan detayları envanter atlası yoluyla kamuoyuyla paylaşılıyor.

Marketing Türkiye ve Dijital Araştırmalar Derneği’nin girişimi olan Diplomacy.Live ortaklığında, ulusal yayın yapan 30 televizyon, 30 radyo, 38 gazete ve 10 haber sitesini kapsayan ölçümler sonucunda ortaya Türkiye’nin ilk “Medya Dijital Varlık Reytingleri” çıktı. Medya kuruluşlarının dijital varlıklarını her yönüyle ölçümleyen araştırma hangi televizyon kanalları, gazete, radyo ve haber sitelerinin dijital varlık reytinginde birinci olduğunu ortaya koyuyor.

Dördüncü Endüstri Devrimi’nin ağırlığı hissettirmeye başladığı şu günlerde, kurumların, markaların, devletlerin, kişisel dijital dönüşüm için harcadıkları zaman ve enerji de doğal olarak arıyor. Dijitalleşen dünyada kavramlarda değişiyor, evriliyor ve yenileniyor. “Dijital Varlık Reytingleri” de yakın zamanda dünyanın tanıştığı yeni kavramlardan biri.

Diplomacy.Live, Marketing Türkiye iş birliğiyle “Medya Dijital Varlık Reytingleri” araştırmasının televizyon bölümü için 23 alanda 146 kategoride, radyolar için 25 alanda 138 kategoride, gazeteler için 30 alanda 143 kategoride, haber siteleri için 17 alanda 118 kategoride değerlendirmeler yaptı. Bu parametreler kapsamında dünyada ilk kez her yönüyle puanlanan dijital varlık üç ana mecra olan internet sitesi, sosyal medya hesap ve sayfaları, mobil uygulamaları kapsıyor.

Dijital Varlık Piradimi’ndeki tüm katmanların ağırlıklandırılarak sıralandığı “Medya Dijital Varlık Reytingleri” için toplamda 108 medya kuruluşu değerlendirildi. 113 internet sitesi, 446 sosyal medya hesabı – sayfası, 169 mobil uygulama incelendi.

İşte dev medya kuruluşlarının yeni nesil reytingleri ve yeni nesil tirajları…

DİJİTAL REYTİNGLERDE NTV SPOR RAKİPLERİNİ SOLLADI

Medya Dijital Varlık Reytingi’ne göre televizyon kategorisinde NTV Spor 64,59 puan ile BB++ reyting alarak ilk sırada yer aldı. 62,21 puan alan CNN TÜRK BB- reytingiyle ikinci, 60,56 puan alan ATV ise BB– reytingi ile üçüncü sırada yer aldı.

TV KANALLARININ İNTERNET SİTESİNDE TRT BELGESEL, LİG TV ve TVNET İLK SIRADA

TRT Belgesel, Lig TV ve TVnet aynı puanla en iyi web sitesi alanında ilk sırada yer aldılar. Kanal D sıralamada dördüncü olurken, aHaber beşinci sırada yer buldu.

FACEBOOK’TA FOX TV

Dijital varlıkların kullanımlarında sosyal ağlar önemli bir yere sahip. Facebook’un dijital varlık olarak en doğru kullanan televizyon kanalı FOX TV oldu.

MEDYA DİJİTAL VARLIK REYTİNGİ TV KATEGORİSİ SIRALAMASI

DİJİTALDE MİLLİYET HAKİMİYETİ

Medya Dijital Varlık Reytingi’nde değerlendirilen diğer bir alan ise gazete oldu. Gazetelerde Milliyet 59,46 puan ve B++ reytingiyle dijital varlıklarını en iyi kullanan gazete oldu. Yeni Şafak 54,11 puan ve B reytingi ile ikinci. Gazete Habertürk ise 51,59 puan ve CCC++ reytingi ile üçüncü sırada yer aldı.

HABERLER.COM DEVLERİ GERİDE BIRAKTI

Medya Dijital Varlık Reytingi’nde en çok tıklanan 10 haber sitesi değerlendirildi. Haberler.com 58,7 puan ve B++ reytingiyle dijital varlıklarını en iyi kullanan haber sitesi oldu. Haber7.com, 55,62 puan ve B- reytingiyle ikinci sırada yer aldı.

HABER SİTESİ KATEGORİ SIRALAMASI

  1. Haberler.com
  2. Haber7.com
  3. diken.com.tr
  4. odatv.com
  5. aktifhaber.com
  6. ensonhaber.com
  7. t24.com.tr
  8. f5haber.com
  9. sondakika.com
  10. internethaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir