Girişim

Makale Yazarlığında Anahtar Kelime Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anahtar kelime grupları genellikle az ve öz olacak şekilde seçilmelidir. Çok uzun kelime grupları pek uygun olmamaktadır. Biraz daha açacak olursak.

Anahtar kelime belirlerken birden fazla unsuru göz önünde bulundurmanız gerekmekte. Anahtar kelimenin arama motorları üzerinde aranma potansiyeli bulunuyor mu?

  • Anahtar kelime bana ne kazandırır?
  • Bu kelimede üst sıralara çıkabilir miyim?
  • Seçilen kelimeye uygun içerik hazırlayabilir miyim?
  • Kelime arama motorlarında yasaklı mı?
  • Karakter sayısı uygun mu?

1.Aranma Potansiyeli Var mı? Belirleyeceğiniz anahtar ile arama motorlarında üst sıralara çıkmanız halinde sitenize ziyaretçi gelmeye başlayacak, siteniz ziyaretçi kazanacaktır. Fakat sitenize gelen ziyaretçi sayısı yeteri sayıda olmayabilir. Bu tür bir durumla karşılaşmamak ve boşa kürek sallamamak adına google adwords anahtar kelime aracını kullanarak anahtar kelimenizin getireceği hit hakkında bilgi edinebilir, kelimenizin aranma hacmini öğrenebilirsiniz. Bir konuda niche site yapıp siteyle alakalı anahtar kelime aramaktaysanız sizlere verebileceğimiz tavsiye aylık en az 2500 aranma hacmine sahip olan kelimelerle yola çıkmalısınız.(Eşleme seçeneği bölümünde “tam” yazmalıdır)

2.Bu kelime bana ne kazandırır? Arama motorlarında beklediğiniz yerlere geldiniz ve istediğiniz ziyaretçi kitlesini elde ettiniz. Fakat site içerisindeki içerik ile uyumlu reklamlar barındırmıyorsunuz. Sitenizi ziyarete gelen kişiler reklamların uyumsuz olduğunu görünce o reklamlar ile pek de ilgilenmiyecektir.

3. Bu aramada üst sıralara çıkabilir miyim? Google anahtar kelime aracını kullanarak, anahtar kelimenizin rekabet düzeyini öğrenebilir, o doğrultuda çalışmalar sergileyebilirsiniz. Eğer rekabeti yüksek bir anahtar kelime seçtiyseniz ilk sıralar çıkmanız oldukça zor görünüyor.

4. Bu kelimeye uygun içerik hazırlayabilir miyim? Hazırlamış olduğunuz web sitesi içerisine ücreti karşılığında makale hazırlatacaksınız. Her konuda yazdırabilirsiniz. Fakat içerikleri kendiniz hazırlamak istiyorsanız. Sevdiğiniz, bilgi sahibi olduğunuz konularda içerikler hazırlamalısınız.

5. Bu kelime arama motorlarında yasaklı mı? Arama motorlarında yasaklı kelimeleri seçmemeniz gerekmekte. Örneğin yetişkin içerikleri barındıran kelimeler seçmeniz halinde siteniz içerisine adsense reklamları barındıramamaktasınız. Google’ın spam olarak gördüğü kelimeleri seçerseniz sonuç olarak yine sıkıntı yaşarsınız.

6. Karakter Sayısı Uygun mu? Seçmiş olduğunuz anahtar kelimenin fazla uzun olmaması önemli noktalardadır. Sebebi ise anahtar kelimenin hazırlamış olduğunuz makale içerisinde geçmesi uygun görülmektedir. Bir diğer nokta hazırlamış olduğunuz konunun başlığı 65 karakteri geçmemelidir. Makalelerinizi hazırlarken kullanıcı odaklı düşünüp, makalelerinizi bu doğrultuda hazırlamanız doğru bir adım olacaktır. Örnek verecek olursak bu yazımızın başlığı aşağı yukarı 56 karakterden oluşmaktadır. Arama motorlarına uygun bir başlık kullanmanız ziyaretçileriniz açısından oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir