Donanım

Kulaklıklar dünyasında ufak bir gezinti

Şimdi sizi ve kulaklarınızı tarihi değiştiren kulaklıklar dünyasında ufak bir gezintiye çıkarıyorum.

DENİZCİ MODELİ

1910 yılında ABD Deniz Kuvvetleri’ne pembe kağıt üzerine mor mürekkeple yazılmış bir mektup ve bir kulaklık prototipi gönderildi.

Gönderen ise modern kulaklıkların mucidi sayılan Nathaniel Baldwin’di. Deniz kuvvetleri bu kulaklıklardan yüzlerce sipariş etti.

DENEME KULAKLIKLARI

Rock n’roll ateşinin tüm dünyayı kavurduğu 1950’lerde, gençler plakları satın almadan önce dinlemek istiyorlardı.

Neyse ki tek kulağa takılan ve müşterilere albümün tadına bakma imkânı veren bu deneme kulaklıkları plakçıların yardımına koştu.

GÜRÜLTÜ GİDERİCİ KULAKLIK

Bu türk kulaklıklar gürültünün tam tersi bir frekans yaratarak ortam gürültüsünü ortadan kaldırıyor. Ayrıca kulaklıklarınızı aynı zamanda mikrofon olarak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Kulaklık yerine mikrofon girişine takmanız yeterli.

BEATS

Bu oldukça moda kulaklıklar, yıllara kullandığımız kulak içi kulaklıkların tersine görülmek için tasarlanmış. Mesela Rapçi Lil Wayne pırlantalarla süslü, bir milyon dolar değerindeki kulaklığıyla görültülendi.

Dikkat edin de hırsızlar başınıza bela olmasın.

WALKMAN

Yıllardan 1979 ve Sony’nin müziği taşınabilir hale getiren ürünü Walkman’in ilk sahiplerinin kulakları yumuşak, sarı süngerle sarılı.

Ama bu kulaklıklar dışarıya inanılmaz ses veriyordu.

Bu sayede toplu taşıma araçlarının en nefret edilen insanı olma unvanını kazanıyordunuz.

UYKU KULAKLIKLARI

Uygunuzda kulaklık kablosuyla boğulmak veya kulaklarınızı sıkıştırıp acı içinde uyanmak istemiyor muydunuz?

İçinde kulaklık gizli olan bu saç bandı görünümlü ürün tam size göre.

Hatta kablosuz versiyonu bile mevcut.

MÜZİK AYAĞINIZA GELDİ

1980 yılında Electrophone firması, Londra’nın tiyatro ve opera salonlarındaki canlı performansları telefon hattından müşterilerine ulaştırmak için kulaklık benzeri bir cihaz üretti.

Bu cihaz, çene altından geçirilerek takılan ve uzun bir çubuğun ucuna yerleştirilmiş iki büyük kulaklıktan meydana geliyordu. Kulaklıkların tasarımı ve işçiliği tam anlamıyla dönemin opera dürbünlerini anımsatıyordu. Çünkü ilkel bir ses üretmesine rağmen son derece devrimci bir cihazdı.

Çünkü 19. yüzyıl’ın sonlarında sadece iletişim ve haberleşme gibi alanlarda kullanılan kulaklıklar bu hizmet sayesinde ilk defa müzik dinleme amacıyla da kullanılmaya başlanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir