SEO

İçerik pazarlamanın değeri yükseliyor

Bugün markalar içerik pazarlamaya dört elle satılmaya başladı çünkü markanın online başarısı içinde de oldukça büyük önemli bir yere sahip. Facebook’un 1 milyar kullanıcı rakamına ulaşmasına rakam kaldığı Google’da aylık ortalama 90 milyar arama yapıldığı şu günlerde online ortamda var olmak markalar için bir zorunluluk artık.

Content marketing – içerik pazarlama” içeriği şekillendirip yaratmayı, bunu kullanırken stratejileri belirlemeyi ve marka gücünü artırmanın yöntemlerini gösteriyor. Aslında değeri yeni yeni anlaşılıyor. Çünkü internette, sosyal medyada tüm paylaşımlarımızı bir içerik oluşturmayı gerektiriyor.

Müşteriye katma değer yaratma zorunluluğu, markaları her geçen yün içeriğe daha fazla yaklaştırıyor. Son yıllarda dijitalleşmenin de etkisiyle içerik pazarlasının etkisi daha da güçleniyor. Sürdürülebilir olması, tüketici ihtiyacını çözmeye odaklanması ve klasik pazarlama araçlarına göre daha ölçümlenebilir olması açısından çok boyutlu bir iletişim ifade ediyor. İçerik pazarlarken, markaların birinci önceliği ise müşterinin doğru karar vermesini sağlayacak bilgi sunarak, hedef kitlenin güvenini kazanmak. Böylece takip etmeye değer içerik üreten markalar için marka algısını güçlendirmek hiç olmadığı kadar kolay hale geliyor.

Sosyal medya uzmanı Brian Solis, pazarlama karmasını oluşturan meşhur 4P‘nin yanına beşinci P’yi ekler. O da ‘people’ yani ‘insanlar’dır. Bu sonucu, pazarlamanını temelinde yatan ‘fayda’ kavramının insana yani tüketiciye uyarlanmasını çağrıştırır. Çünkü pazarlama, markaya öncelikle tüketiciye fayda sağlaması gerektiğini hatırlatan bir araçtır. Son dönemde içerik pazarlamanın yükselişe geçmesinin bir nedeni; bu gerçeğin markalar açısından daha iyi anlaşılması.

“Katma değer” yaratan bir içerik aracılığıyla tüketicide marka sedakati yaratmanın yollarını arayan şirketlerin sayısı giderek artıyor. Bu yüzden içerik pazarlaması da son dönemde iyiden iyiye tartışılan bir kavram haline geldi. En basit ifadeyle içerik pazarlama, markaların çeşitli kanallar aracılığıyla hedef kitlenin ilgisini cezbedecek içerik üretmesi ve bu sayede o kitleyi tüketiciye dönüştürmesi olarak tarif ediliyor. İçerik pazarlamanın tanımına baktığımızda bahsettiğimiz bu ‘fayda’ kavramına, çok şeyi dahil etmek mümkün ancak içerik pazarlamasının temelinde ilgi çeken, merak uyandıran, ihtiyaç karşılayana ve sürdürülebilir bir stratejiye dayalı içerik üretimi yatıyor.

“Markayı güvebilir bir yere taşıyor”

Aslında içerik pazarlaması, son dönemde gündemde olsa da markaların kullandığı yeni bir araç değil, aksine çok uzun yıllardır kullanılıyor. Şirketler, onlarca yıldır hazırladıkları sektörel raporlarla, TV programlarıyla, kurumsal dergilerle, başarı hikayeleriyle ve daha pek çok araçla içerik pazarlaması yapılıyor. Ancak son dönemde dijitalleşmeyle birlikte tüketiciye ya da potansiyel müşteriye giden kanal çeşitliliğinin artışı, içeriğin bir pazarlama aracı olarak kullanmanın daha da one çıkardı diyebiliriz. Artan internet kullanımıyla içeriğin pazarlaması da eskiye oranla daha kolay bir hale geldi. Markaların içerik üretmek konusunda çabaları da ciddi bir şekilde armaya başladı. İçerik pazarlamasının artışını markaların dikkat çekme isteğine bağlayan Content Marketing Institute Kurucusu Joe Pulizzi, “Bugün markaların dikkat çekmesi hiç olmadığı kadar zor ve markalar buna her geçen gün daha fazla odaklanmaya başladı özellikle de sosyal medya yoluyla. Tabii bu markaların dikkat çekmesi için öncelikli yol, markayla ilişkilendirilebilecek ve merak uyandırabilecek içerik yaratmaktan geçiyor. Böylece tutarlı bir zemin üzerinde, kullanıcıları, tüketiciye dönüştüren davranışı geliştirmeleri çok daha kolaylaştırıyor. Bu da içerik pazarlamanın çekirdeğini oluşturuyor zaten. Hedef kitleye direkt satışı hatırlatmaktansa, onları bilgilendirmek ve eğlendirmek markayı sektöründe şüphesiz daha güvenilir yere taşıyor” diyor.

“İçerik pazarlama ürünün parçası”

Güçlü bir içerikle sadık bir tüketici topluluğu yaratmak, markanın elini güçlendiren en önemli avantajlarından biri. Tüketiciye fayda sağlayan içerikle marka algısını güçlendiren şirketler, bu sayede sadece hedef kitleye değil, potansiyel müşteriye ulaşma şansı da yakalıyorlar. Hem de bir çok yönteme göre çok daha düşük bir maliyetle. Yeni müşteri kazanma maliyetindeki düşüş, şüphesiz içerik pazarlamayı diğer yöntemlere göre çok farklı bir konuma taşıyor. Ancak içerik pazarlamasını markanın entegre pazarlama stratejileri dışında da görmemek gerek. İçerik pazarlama ajansı AjansLuxus’un Kurucu Ortağı Barış Bakır bu içerik pazarlamanın, bir markanın tüm pazarlama ietişimi çabalarına etki etmesi gereken bir anlayış olduğunu söylüyor. Bakır, “TV reklamlarından web sitelerine, pazarlamanın farklı alanları olarak görülen tüm çabaların pazarlamanın yeni çağında içerik pazarlama anlayışına göre oluşturulması gerekiyor. Bu yeni anlayış, doğal olarak geçmişe göre farklı durumda ortaya çıkmasına neden oluyor. Rekabetin en üst düzeyde olduğu, ürün ve hizmetlerin fiziksel olarak birbirinden farklılaşmayı başaramadığı bir dünyada içerik pazarlama, yarattığı hikâye ile iletişim ürünün bir parçası haline getiriyor. Bu sayede pazarlama iletişimin tüm öğeleri, ürünü pazarlamak için kullanılan birer araç olmaktan çıkıp ürünün kendisi haline geliyor. Artık tüketiciler ürün ya da hizmet satın almıyorlar; bu ürün ve hizmetlerle gelen ‘dünya’ları satın alıyorlar. Bu dünyaları yaratmak da içerik pazarlamayla mümkün oluyor” diyor.

Trend yükselmeye devam edecek

Bugün markalar içerik pazarlamaya dört elle satılmaya başladı çünkü markanın online başarısı içinde de oldukça büyük önemli bir yere sahip. Facebook’un 1 milyar kullanıcı rakamına ulaşmasına rakam kaldığı Google’da aylık ortalama 90 milyar arama yapıldığı şu günlerde online ortamda var olmak markalar için bir zorunluluk artık. Bu sebeple tüketici bilgiyi nereden ararsa arasın, markaların sunulan içeriği kolay erişilebilir hale getirmeleri çok kritik. Ancak dijital taraftan baktığımızda da içerik pazarlaması markalar için çok yeni bir alan. Gelecek dönemde ise bu ilginin daha da artması bekleniyor. Content Marketin Institute’nin 2011 yılında yaptığı araştırmaya göre, içerik pazarlamanın en hızlı büyüyen segmenti ve her geçen gün daha fazla pazarlamacı stratejilerini online ortamda erişimi artırmak üzere yeniden şekillendiriyor. Araştırmaya göre, B2B pazarlamacılarının yüzde 60′ı gelecek yıl içerik pazarlamasına daha fazla kaynak ayırmak niyetinde.

İçerik pazarlamasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Özgün bir markaya özel içerik iyi kurgulanmış olmalı.
  • Müşterinin ihtiyacı olan ve onu harekete geçirebilen bir konsepte sahip olmalı. Çözüm üretmeli. ABD’li gıda üreticisi General Mills, Tablespoon adlı sitede sunduğu binlerce yemek tarifi ile hedef kitlesinin ihtiyacını karşılarken, indirim kuponlarıyla da onları satışa yönlendirmeyi başarıyor.
  • Sürdürülebilir, güncel ve planlı olmalı.
  • Hayat tarzı oluşturmalı ve takip etme ihtiyacı oluşturmalı. P & G evcimen erkeklere dönük oluşturduğu “Man of the House” online topluluğu ile evine bağlı erkekler için temizlikten, çocuk bakımına yemek yapmaktan bahçe işlerine kadar eve dair her konuda pratik bilgiler veriyor. Böylece takip edilmeyi sağlıyor.
  • Müşterilerin markanın içeriğine katkı sağlamasına izin vermeli.
  • İçeriğin geri dönüşleri çok iyi incelenmeli ve üretilen içeriklere geri dönüşler izlenebilir olmalı.
  • Hedef kitleyi harekete geçirmeli ve bir amaca, harekete yönelik kurgulanmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir