SEO

Google sıralama faktörleri ve organik tıklama oranı (Backlinko)

Backlinko tarafından organik tıklama oranını daha iyi anlamak için 5 milyon Google arama sonucunu analiz edilmiş. Analiz sonucu dikkat çeken detaylar şu şekilde:

 1. Organik arama sonuçlarındaki ilk sıradaki sayfa, ortalama % 31.73 tıklanma oranına sahiptir.
 2. Soru içeren başlık etiketleri, başlıklarında sorusu olmayan sayfalara göre %14,1 daha yüksek tıklanma almıştır. Ortalamanın üstünde bir tıklanma oranı olduğunu gösteriyor.
 3. Anahtar kelime içeren URL’lerde, anahtar kelime içermeyen URL’lere kıyasla % 45 daha yüksek bir tıklama oranı vardır .
 4. 7-10 pozisyonlarındaki sayfalar için organik tıklanma oranı neredeyse aynıdır. Bu nedenle, ilk sayfanın altında bulunan siteleri birkaç sıra yukarı doğru hareket ettirmek daha fazla organik trafiğe yol açmayabilir.
 5. İlk 3 Google arama sonucunun tüm tıklamalardaki oranı % 75,1’ini kapsadığı görülmektedir.
 6. Arama sonuçlarında ortalama olarak 1 sıra yukarı çıkmak, tıklama oranını % 30,8 oranında artıracaktır. Ancak, bu nereye yükseldiğinize bağlıdır. 3.sıradan 2.sıraya geçmek genellikle önemli bir tıklama oranı artışı sağlarken 10.sıradan 9.sıraya çıkmak, istatistiksel olarak önemli bir fark oluşturmuyor.
 7. Geniş bir veri setinde yapılan araştırmada arama sonuçlarının 1. sayfasındaki sayfaların en fazla tıklanma oranına sahip olduğu ve sonuçların 2. sayfasında bulunun sayfalarda gözle görülür bir tıklanma oranı düşüşü olduğu görülmektedir.
 8. Sayfalarınız için meta açıklamaları yazmak, daha yüksek bir TO ile sonuçlanabilir. Meta açıklamasına sahip sayfalarda, açıklama içermeyen sayfalardan % 5.8 daha fazla tıklama elde edildiği görülmüş.

Google Sıralama Faktörleri

1.584 SEO uzmanı Google’ın sıralama sistemleri ile ilgili görüşlerini paylaştı. Uzmanların %66’sı Google Algoritmasında sıralama faktörlerinin ağırlığının sorguya bağlı olarak büyük ölçüde değişeceğini belirtiyor.

Uzmanların verdiği oylara göre ilk 5 sıralama faktörü şu şekilde;

 1. Sayfa içeriğinin alaka düzeyi
 2. Siteleri ve sayfaları linkleme kalitesi
 3. Sorguyla ilgili kelimelerin ve ifadelerin kullanımı
 4. Alan adının algılanan uzmanlığı, otoritesi, güvenirliği
 5. Mobil kullanım kolaylığı

Uzmanlara 3 yıl içinde hangi trendlerin SEO üzerinde en büyük etkiye sahip olacağı da sorulmuş. İlk 5 trendin şu şekilde olacağı öngörülüyor.

 1. Google’un dikeylere girecek ve doğrudan yayıncılarla rekabet edecek
 2. Makine öğrenimi ve yapay zeka alanındaki gelişmeler
 3. Sıfır tıklama aramaları
 4. Google arama ağı reklamlarındaki değişiklikler
 5. Çerezler, ziyaretler ve web izleme verilerinin kaybı Araştırmanın detaylarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir