Girişim

Fırat İleri Hummingbird Ventures’ın 200 milyon dolarını yönetiyor

Hummingbird Ventures ortağı Fırat İleri, “Girişimin ilk zamanlarındaki kurucu ekip başarıyı belirliyor. Dolayısıyla erken aşamada ciroya bakarak yatırım yapma lüksümüz yok” diyor.

Belçikalı erken aşama girişim sermayesi şirketi Hummingbird Ventures’ın henüz 30 yaşındaki MIT mezunu ortağı Fırat İleri, elindeki 95 milyon dolarlık yeni fonuyla Türkiye’deki beş şirketten oluşan portföyünü büyütmeye hazırlanıyor.

Fırat İleri’nin MIT’deki ilk oda arkadaşı, bugün 10 milyar dolar piyasa değerine sahip Dropbox’ın kurucusu Arash Ferdowsi’ydi. Okulun yurdundaki bir diğer arkadaşı Kyle Vogt’un kurduğu Cruise Automation, geçen sene 1 milyar dolara General Motors tarafından satın alındı. “Okuldaki öğrencilerde girişimci ruhu baskındı. Dolayısıyla olağanüstü girişim fikirleri olan insanlarla tanışma fırsatı yakaladım” diyor o günleri hatırlatırken, “Hikayelerinin bir parçası olmak ve onlara destek olabilme fikri hep ilgimi çekti.

Fırat İleri, Türkiye’de Peak Games, Çiçeksepeti, Gram Games, Armut ve Modacruz’a 50 milyon dolarlık kaynak sağladı.

30 yaşındaki Fırat İleri, bugün Avrupa’nın “fon ortağı” unvanına sahip en genç yatırımcısı. Hollanda merkezli erken aşama yatırım şirketi Hummingbird Ventures‘ın ortağı 200 milyon doları yönetiyor. Şimdiye kadar 10 ülkede 23 şirkete 75 milyon dolar yatırım yapan İleri ve ortakları, Türkiye’de ise Peak Games, Çiçeksepeti, Gram Games, Armut ve Modacruz’a toplamda 50 milyon lira kaynak sağladı. “İkinci evim havaalanı” diyor elektrik ve bilgisayar mühendisliği mezunu İleri, “90 saatten az çalıştığım hafta neredeyse yok.”

Bu çalışmanın karşılığı da yavaş yavaş geliyor. İleri’nin şirketinin 8 milyon dolar kaynak aktardığı yemek teslimatı girişimi Deliveroo, son dört senede 10 bin kat büyüyerek 2 milyar dolar değerlemeyi gördü. Diğer yıldız iş, kripto para dünyasının büyük oyuncularından oldukları San Francisco merkezli şirket, şu anda dünyanın en büyük ilk 10 kripto para borsası arasında yer alıyor. Bir başka yatırım Belçika merkezli SaaS girişimi Showpad. İlk yatırımcısı oldukları girişim, 2016’da farklı yatırımcılardan topladığı 50 milyon dolarla Avrupa’nın en büyük sermaye girişini çeken SaaS şirketi oldu.

Hummingbird Ventures‘ın yatırım yaptığı şirketler.

Türkiye’deki beş yatırımda da işleri iyi gidiyor. Yakın zamanda Peak Games‘in kart ve okey oyunları geliştiren bölümü, 100 milyon dolar nakit karşılığında Zynga‘ya satıldı. İlk yatırımını 2014’te Hummingbird’den alan Armut ise şu anda “HomeRun” markasıyla ABD, İngiltere, Romanya, Mısır ve Suudi Arabistan’da faaliyet gösteriyor. Henüz oyunları ortada yokken yatırım yaptıkları girişimlerden Gram Games ise 1010! ve Merged! İsimleri oyunlarıyla dünya çapında başarılı oldu. “Gram Games varlığını Fırat’a borçludur” diyor şirketin ortaklarından ve MIT’den beş yıllık oda arkadaşı Kaan Karamancı, “Fırat’ın zekası hakkında konuşmama gerek bile yok. Yatırımcılar arasındaki en girişimci karakter. Mehmet Ecevit (diğer kurucu ortak) ile bizi bir araya gitirdi ve ortada ne sunum ne de oyun varken yatırım yaptı.

Kuzey Kıbrıs doğumlu Fırat İleri, her zaman için parlak bir öğrenci oldu. Türk Maarif Koleji’ni birincilikle tamamladıktan sonra 16 yaşında Fulbright bursuyla üniversite için MIT’ye gitti. Elektrik bilgisayar mühendisliği ve finansta çift ana dal yaparak mezun oldu. Mastır eğitimini yine MIT’de elektrik bilgisayar mühendisliğinde 5.0/5.0 ortalamayla tamamladı. MIT’deki üçüncü senesinde J.P. Morgan’ın New York ofisinde staj yaptı, sonrasında iş teklifi alıp bankanın Londra ofisinde çalışmaya başladı. İki buçuk senenin ardından, 2011’de bir haftasonu Webrazzi’de Hummingbird’un iş ilanına rastladığını ve başvurduğunu anlatıyor.

2012’de, uzman olarak ve henüz 24 yaşında fonun İstanbul ofisinin başına geçen İleri, geçen yıl itibarıyla üç ortağından biri haline geldi (diğer iki ortaktan Pamir Gelenbe yine Türk). Çok genç yaşta yatırım dünyasına girmesini bir şans olarak değerlendiriyor. “Hem başarılı hem de başarısız yatırımlardan çok şey öğreniyorsunuz. Bu da işin en sevdiğim yanı” diyor İleri, “En büyük hayalim Türkiye’den dünyayı değiştirebilecek girişimlerin çıkmasına vesile olmak ve bir yatırım ekosisteminin oluşmasına katkı sağlamak.

Bu hayali gerçekleştirebilmek için elinde artık daha büyük bir kaynak var. Hummingbird, Mayıs 2017’de 95 milyon dolarlık bugüne kadarki en büyük fonunu topladı. Aslında bu fonu toplamaya başladıklarında amaçları sadece 50 milyon dolar bulmakmış. Ama bir ay içinde 120 milyon dolar toplamışlar. “15 yıldır bu işi yaptığımız için belli bir yatırımcı kitlemiz var. Onlardan ciddi talep geldi” diye anlatıyor İleri, “Ama bütün parayı almadık. Çünkü 120 milyon dolarla erken aşamada yatırım yapmak çok zor.” Hummingbird’ün yeni fonuna Türkiye’den de ismini açıklamadığı önemli girişimciler ve aile ofisleri katılmış. Zaten amacı, bu fonun en az 10 milyon dolarını Türkiye’ye yatırmak.

KİŞİSEL YATIRIMLARI

Fırat İleri, Hummingbird’ün yanısıra melek yatırımcı olarak da girişimlere destek sağlıyor. En sevdiği alan, kripto para. Bu alana 2013’ten beri yatırım yapıyor. Bitcoin, Ethereum ve Zcash gibi kripto paralara erken aşamada yatırım yapmış. Ona göre Blockchain, teknoloji dünyasında internetten sonraki en büyük devrim. Bu çerçevede Hummingbird’ün de yatırım yaptığı dünyanın en büyük 10 kripto para borsası Kraken‘de melek yatırımcı olarak da yer alıyor. Gram Games’de de benzer bir konumda. Hummingbird’den bağımsız olarak yer aldığı girişimlerse İngiltere’de bakıcılarla yaşlıları birararya getiren pazaryeri Elder ile Meksika, Şili, Nijerya ve Pakistan’da faaliyet gösteren ikinci el otomobil pazarı Frontier Car Group.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir