Otomobil

Ferrari’den iki yeni model Portofino ve 812 Superfast

Efsane spor araç üreticisi Ferrari yıldönümünü bir çift sanat eseriyle kutluyor: Ferrari Portofino ve Ferrari 812 Superfast.

Şirketin kurucusu ve isim babası Enzo Ferrari, otomotiv kariyerine 1929’da amatör yarış otomobilleri sürücülerinin sponsoru olarak başladı. 10 yıl içinde Alfa Romeo’nun yarış departmanının başına geçmişti. 1939’da Ferrari ilk yarış otomobilini, Tipo 815’i üretmek için işinden ayrıldı ve şahlanan at logosunu taşıyan ilk yol aracı V12 motorlu 125 S’i 1947’de imal etti. Günümüzde Ferrari, Formula 1 yarışlarının en başarılı markası arasında yer alıyor ve kuruluşunun 70’inci yılını iki yeni modelle kutluyor.

ferrari portofino

Adını İtalyan Rivierası’ndaki bir balıkçı köyünden alan pitoresk Portofino, Ferrari’nin 2018 kadrosunda California’nın yerini alıyor. Dört mevsimlik eğlence için açılır kapanır bir tavanla gelen yuvarlak hatlı Portofino’nun fiyatı 225 bin dolardan başlıyor. 592 beygir gücündeki torboşarjlı V8 motoru sayesinde saatte 100 kilometre hıza 3,5 saniyede ulaşan Ferrari Portofino size yeterince hızlı gelmedi mi?

ferrari 812 superfast

335 bin dolara satılan yere yakın Ferrari 812 Superfast coupe, mütevazı adını adrenalin yüklü 2,9 saniyede sıfırdan saatte 100 kilometre hıza çıkan 789 beygirlik V12 ile destekleniyor. Ve bunu turboşarjsız ya da süperşarjsız yapıyor.

ferrari müzesi

Londra Ferrari Sergisi

Kuruluşunun 70’inci yılını kutlayan, dünyanın sayılı spor otomobil üreticilerinden Ferrari’nin yeni yaşının şerefine Londra’da bulunan Tasarım Müzesi “Under the Skin” adlı sergiyi, değeri 140 milyon euro’yu aşan tarihi Ferrari dışında ilk defa bu denki iddialı bir koleksiyonu gözler önüne seriyor. Sergide herkesin aklında yer etmiş efsane pilotlar Peter Collins ile Stirling Moss tarafından kullanılan yarış otomobillerinden, Michael Schumacher’in 2000 yılında Formula 1’i kazandığı otomobile ve hatta Enzo Ferrari’nin ehliyetinden orijinal Ferrari eksizlerine kadar markanın tarihine damgasını vurmuş birçok yapıtaşı görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir