Kripto Para

Facebook’un kripto parası: Libra

Facebook, kendi kripto birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra’yı 2020’de piyasaya sürecek. Birden çok para birimine bağlı olacak Libra’nın şirkete 19 milyar dolar gelir sağlayabileceği konuşuluyor.

ABD’li teknoloji şirketi Facebook haziran ayı ortalarında kendi kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra’nın 2020 yılında piyasaya süreceğini duyurdu. Facebook’tan yapılan açıklamada, “Libra’nın hedefi, milyarlarca insanın kullanabileceği basit küresel bir para birimi ve finansal altyapı oluşturmaktadır” denildi.

Hatırlanacağı gibi Kasım 2016’da Donal Trump’un zaferiyle sonuçlanan ABD seçimleri öncesinde yaşanan Facebook skandalı, ‘kişisel verilerin izinsiz şekilde’ alınması sonucu oluşmuştu. Bu yüzden markanın itibar yitimi söz konusu. Facebook’un dijital cüzdan Calibra hakkındaki açıklaması bu nedenle önem kazanıyor. Facebook, Calibra’nın, banka ve kredi kartlarının kullandığı aynı doğrulama ve dolandırıcılık karşıtı süreçleri kullanacağını vurgularken; söz konusu dijital cüzdanın ayrıca herhangi bir hesap bilgisi ve finansal veriyi ‘kullanıcının izni olmadan’ Facebook ya da herhangi bir üçüncü tarafla paylaşamayacağının da altını çizdi.

‘Denge, ayar’ anlamına gelen İtalyanca sözcüğün isim verdiği kripto para Libra’nın gözetiminden aralarında Visa, Mastercard, Uber, Vodafone, Spotify ve Ebay gibi 28 şirketin yer aldığı ‘Libra Konsorsiyumu’ sorumlu olacak.

BİRDEN FAZLA PARA BİRİMİNE BAĞLI OLACAK

Libra’nın tek bir varlık yerine dolar ve euro gibi birden fazla para birimine bağlı olacağı belirtilirken, Facebook Blockchain Birimi Başkanı David Marcus, “Libra, dünya genelinde milyarlarca insana daha kapsayıcı açık bir finansal ekosisteme erişim olanağı sunuyor. Eğer 50 dolar değerinde Libra satın alırsanız, bu 50 dolarlık yatırımınız doğrudan Libra Rezervi’ne gidecek. Libra Rezervi, fiyat istikrarının sağlanması ve Libra’nın piyasadaki dijital para birimlerinin aksine geleneksel para birimleri gibi işlem görmesi için tasarlandı. Libra’nın büyük bir adaptasyon avantajı var. Birçok güvenilir şirket bu yolculuğumuzda bize katıldı, bu sebeple Libra’nın yaygınlaşması yüksek bir olasılık” diye belirtti.

FACEBOOK’UN HİKAYESİ DEĞİŞEBİLİR

Birleşik Krallık Merkezli dünyanın en büyük finans şirketlerinden Barclays, Facebook’un kripto para biriminin şirkete 19 milyar dolar gelir sağlayabileceğini öngördü. Barclays internet analisti Ross Sandler müşterilerine gönderdiği bir notta, Facebook’un üzerinde çalıştığı ve küresel ödemelerde kullanılması hedeflenen kripto para biriminin, 2021’de şirket gelirlerine 19 milyar dolar katkı sağlayabileceğini öne sürdü. Ross Sandler, “Böyle bir gelir akışının sunulması, bizim bakış açımızda Facebook hisselerinin hikayesini değiştirebilir” diye değerlendirmede bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir