Kripto Para

Ethereum madenciliği nasıl yapılır?

Kripto para madenciliği için en uygun birimlerin başında Ethereum geliyor. Peki Ethereum madenciliği nasıl yapılır? Bu yazıda Ethereum madenciliği için gerekli temel bilgileri bulacaksınız.

Bazı kullanıcılar, sürekli olarak değer kazanan kripto para birimleri yüzünden özel sistemler toplamayı ciddi anlamda düşünüyorlar. Bitcoin yanında en fazla öne çıkan seçeneklerden biri olan Ethereum’un avantajı ekran kartlarını yüksek verimli biçimde işe koşuyor olabilmesi. Daha yeni olduğu için başta kazanç oranları yüksekti ama zaman İçinde katılım artınca düşüş gözlenmeye başladı. Her ne kadar eski PC’nizden çıkan parçaları derleyip hiç masrafsız bir madencilik sistemi kurabilir olsanız da bunun getireceği kazanç pek de ciddi olmayacak. Bir diğer kriter ise Ethereum’un değerinin ne şekilde seyredeceği…

Ethereum madenciliğine nerden başlamalı?

Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi toplanacak sisteme yapılacak yatırım, ardından gerçekleşecek elektrik masrafları karşılığında üretilecek para miktarı ile piyasa değeri bunu fazlasıyla karşılıyor olmalı yani garantili değil. Yüklü yatırım yapmadıkça aynı sistemi diğer bir PC olarak kullanmak ya da ikinci el olarak satmak mümkün ama ağır tempo çalışan bu tür sistemleri az kişi tercih edecek. İşini ciddiye olanlar altı-yedi ekran kartlı sistemler topladığı için risk artıyor. Hele ki son zamanlarda ekran kartlarının fiyatları neredeyse iki katına çıkmışken! Bu yüzden böyle bir sistem toplarken tüm birikimleriniz harcamanızı önermiyoruz.

Ethereum üretmek için hangisini seçmeli?

Ethereum üretimine başlamadan önce seçim yapıp cüzdan açmalısınız. ethereum.org adresindeki resmi cüzdanı kullanabilirsiniz. Bunu gerçekleştirince kurulum yaptığınız bilgisayara birkaç GB’lık kayıt dosyası iniyor olacak. Hem yedeklemekle uğraşmamak hem de bu şekilde dosya indirmemek için coinbase.com gibi bulut esaslı cüzdanlar kullanılabilir. Kendi başınıza üretmek yerine bir madencilik havuzuna katılmanız işinizi kolaylaştıracak. Ethermine.org gibi ortamlara kazancın yüzde biri gibi bir pay vermeniz yeterli olacak ve işiniz kolaylaşacak. Ardından sisteme kurulacak madencilik uygulaması gerekli ve çoğu komut satırı esaslı yanı komut öğrenmek şart. Bazı grafik arabirimi seçenekleri de var.

Donanımsal püf noktalar

Sanılanın aksine Intel Core i3 işlemci, çift kanal 4 GB DDR3 bellek ve 128 GB ucuz SSD bile yeterli ama asıl sıkıntı güçlü ekran kartlarını uygun fiyata bir araya toplayıp güç tüketimi ve ısıyı kontrol altında tutmak. Elbette ekran kartında yeterli PCle yuvası olmalı ve Ethereum üretmek için günümüzde ekran kartı belleği 3 GB ve üstü olmalı! Aksi durumda uygulama hata verecek ve çalışmayacak. Üretim gücü en yüksek kartlar R9 390, R9 Fury, RX 480, GTX 1070/1080 ve 970/980 ama elbette fiyat – performans değerlendirmesi yapmanız gerekiyor. Bir yandan da güç tüketimlerine bakmanız şart!

Güç tüketimine dikkat !

Ekran kartlarını yan yana dizerek Ethereum üretim kapasitesini katlamanız an meselesi ama aynı zamanda güç tüketimi de artıyor olacak. Bu yüzden elinizdeki kartları değiştirme şansı yoksa güç tüketimlerim düşürmek adına GPU frekanslarını aşağı çekebilirsiniz çünkü genelde hesap gücünü etkileyen GPU değil bellek frekansı oluyor. Denemeler yaparak frekans düşüşlerinin güç tüketimi ve hesap gücünü nasıl etkilediğini bulup ideal dengeyi kurmak size kalıyor. NVIDIA imzalı GeForce serisinde yeni nesil kartların TDP değerleri çok daha düşük ve AMD Rodeon modellerine kıyasla avantajlı oma üretim gücünde liderlik AMD tarafında. Hash başına kaç Watt çekildiğine bakarak kıyaslama yapabilirsiniz.

Havalandırma önemli

Sistemler sürekli yüzde 100 yük altında olacağından ısı da aşırı derecede artacak. Ekran kartlarını dizerken ne şekilde sıraladığınız ve fanlarının nereden serin hava alıp nereye sıcak hava üflediği çok önemli. Birbirlerini engellerlerse ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ne de olsa bu kartlar oyuncular için geliştirildi ve kullanım oranlarının yüzde 100 olacağı düşünülmedi. Bundan dolayı uzun süre aşırı ısınan GPU, bellek ve güç devreleri (VRM) yanıp arızalanabilir. Isıdan dolayı çok yüksek hıza çıkan fanlardan ötürü gürültü çekilmez hale gelebilir, özel bir odanız var mı? Sunucuların durduğu serin ve izolasyonlu odalara ne dersiniz?

Bağlantılar ve PSU

Az önce söylediğimiz gibi bazı anakartlar da yedi tane PCle yuvası var ama kimi zaman çok yakın olduklarından çift yuva işgal eden ekran kartları yan yana takılamıyor. Bazen bu yuvalar PCle x1 kısa tip olup uzun kartlara izin vermiyor. Bu yüzden madencilik sistemlerine özel PCle uzatma kabloları revaçta. Bunları kullanarak anakarttan bağımsız biçimde ekran kartlarım yan yana dizebilir ve ara bağlantıları kablolarla çekebilirsiniz.

Bu derece fazla ekran kartına ek güç sunacak güç kaynakları olmadığından güç bağlantıları için de adaptörler almanız gerekecek. Güç kaynağı seçerken 1000 Watt ve üstü modelleri bulmak için uğraşmanız ve yüklü ödeme yapmanız gerekebilir.

Elektrik giderleri ince çizginiz

Sürekli 1000-1500 Watt harcayan bir sistemi daima açık kalan elektrikli ısıtıcıya benzetebiliriz. Bu durumda elektrik için ödenen bedel önemli hale geliyor. Odayı serinletmek için klima gibi cihazlar kullanmanız gerekiyorsa durum daha do vahim. Zaten bu nedenden ötürü büyük sunucular elektriğin ucuz ve iklimin serin olduğu yerlere yerleştiriliyor. Sizin durumunuz buna izin verecek mi?

Elektriğin daha ucuz olduğu Mısır. Hindistan. Çin’de ilginin yüksek olması şaşırtıcı değil. Hesapları yaparak doğru kararı verecek olan sizlersiniz. Elbette birkaç gün içinde verilecek bir karar değil ve örneğin bir aylık üretimden sonra analiz yapmak daha mantıklı.

Bu arada şunu da belirtmek isteriz ki bazı yazılım ve donanım sorunlarından beri kesintilere uğramanız sıra dışı değil. Sabah kalktığınızda çökmüş bir sistemle karşılaşabilirsiniz. Sorun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı? Bütün temel parçaların yedeklerini eliniz altında tutup acil bir durumda en kısa sürede tekrar ayağa kaldırmanız mümkün olabilir. Ethereum ya da diğer kripto para birimlerin değeri artıyor olabilir ama üretim zorluğu da yükseliyor yani kazansanız bile beklediğiniz kadar yüksek olmayabilir. Bazılarımız üretim yerine sadece borsada oynar gibi yatırım yapıp beklemeyi tercih edebilir.

Coin Hive Madencilik Kodu

Reklam bloklama sistemlerinin ilerlemesi nedeniyle yayıncılar ve hizmet sağlayıcılar yeni gelir modelleri denemeye başladı.

İnternet sitelerinin büyük kısmının ana gelir kaynağı reklamlar ve Adblock gibi internet tarayıcı eklentileri İle otomatik olarak engelleme yapan internet tarayıcılardan sonra gelirleri düşen site sahipleri Adblock’u kapatma mesajı göstermeye başladılar. Tam buna alışmışken The Pirate Bay sitesi öncülüğünde yeni bir akım daha belirdi. Üstelik son zamanların popüler akımı olan kriptolu para birimlerini üretmeye odaklanıyor. TPB ziyaretçileri aniden sistemlerinde yavaşlama hissedince durumu araştırarak sitenin kullanıcılardan habersiz olarak Coin Hive adlı JavaScript kodunu kullanmaya başladığını ve Monero adlı kriptolu parayı ürettiğini öğrendiler.

Buradaki prensip, reklamlara tıklamayan kullanıcılardan gelir elde etmek için işlemcilerindeki boş çekirdekleri ödünç kullanmak ve ziyaret süresince Monero üretimi için gerekli hesaplamaları yaptırmak. Sonuç olarak hesaplama yüzünden sistemleri yavaşlayanların gezinti deneyimi kötüleşiyor ve bilgisayarlarının güç tüketimi bir miktar artıyor. Eğer kullanılacak çekirdek sayısı ve işlem değeri sınırlanırsa bunu fark etmeleri zor olacaktı ama kaçınılmaz biçimde elektrik faturaları artacaktı. Diğer siteler de bu akıma kapılır geleceğin gelir kaynağı olarak görebilir.

Bir kez daha Adblock

Reklam engelleme uygulamaları esnek yapılı olduğundan ve özel ayarlar eklenebildiğinden sitelerin habersiz madencilik gerçekleştirmesi engellenebiliyor. Safari. Chrome Edge, Firefox sürümleri olan Adblock Plus kullanıcıları özel filtre ekleyerek coinhive min.js adlı kodun çalışmasını engelleyebiliyor. Bu sayede sisteminiz zorlanmayacak ve elektrik faturası gereksiz yere artmayacak.

İstem dışı betik

Kullanıcılardan habersiz çalışan betik bu hâliyle çok tepki çekti, The Pirate Bay de hemen geri adım attı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir