Elon Musk ve BFR roketle yolculuk

E

Uzay yolculuğu alanında çok sayıda başarılı çalışmaya arka arkaya imza atmayı başaran SpaceX’in Ceo’su Elon Musk’tan bir diğer sıra bir fikir daha geldi.

Trafiği aşmak adına kazı projesi ve hızlı ulaşım için ‘Hyperloop‘ geliştiren Musk bu kez son olarak SpaceX roketlerini şehirden şehre ulaşımda kullandırabileceklerini ortaya attı. Gezegenler arası yolculuk için geliştirilen büyük, güçlü ve hızlı roket sistemleriyle dünyanın herhangi bir yerine bir saat içinde yolculuk yapabileceği ifade edildi.

Avustralya’daki 68. Uluslararası Astronomi Kongresi sorasında gelen duyuruda SpaceX’in Mars ve ay görevleri de detaylandırıldı. BFR adı verilen roketle yolculuk projesi kulağa iyi bir fikir gibi gelse de bunun çok maliyetli olacağı ortada.

SpaceX‘in en büyük roketi Falcon Heavy‘den sonraki projesinin bu olacağı ve bilet fiyatlarının abartılı olmayacağı söyleniyor ama teknik anlamda bu nasıl mümkün olabilir merak konusu. Belki de sadece bir pazarlama taktiği olarak kullanılacak ve asla hayata geçirilmeyecek.

SpaceX çatısı altında kurulan BFR projesinin mottosu ‘Earth to Earth’ (Dünya’dan Dünya’ya) olacak. Falcon 9 benzeri roketle yolcu taşımacılığı yapılacak BFR projesinde binlerce kilometrelik yollar çok kısa bir sürede aşılacak. Dikey uçak yolculuğunun tasarlandığı BFR projesinde ulaşım, deniz üzerine kurulu bir platformdan rokete binerek gerçekleştirilecek. Roket fırlatıldıktan sonra ateşleyici ve kapsül ayrılıyor; ateşleyici fırlatıldığı yere dönerken kapsül ise hedefe doğru yol alıyor. Bu esnada yolcular, uzaydan Dünya’nın eşsiz manzarasını seyrediyor. Elon Musk’ın yeni projesi BFR dünyanın pek çok noktasına 30 dakikadan kısa bir sürede ulaşım vadediyor.

BFR projesinde tasarlanan ulaşım araçları saatte maksimum 27 bin kilometre hıza ulaşabilecek. Bu durumda normalde 15 saat olan New York-Şangay yolculuğu 39 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşecek. Hong Kong’dan Singapur’a 22, Los Angeles’tan Toronto’ya 24, Bangkok’tan Dubai’ye 27, New York’tan Paris’e 30 dakikada gidilebilecek. BFR ile yapılacak yolculuğun ne zaman başlayacağı ve ne kadarlık bir ücrette olacağı henüz belirtilmedi.

spacex yolcu var kargo taşımacılığı

HEM YOLCU HEM KARGO

106 metre uzunluğundaki BFR, 9 metre çapında olacak ve 31 Raptor motoruyla fırlatılacak. Uzay mekiğindeyse altı Raptor motoru yer alacak. Sistemin yeniden kullanılabilir olması ve 150 ton kargo taşıması bekleniyor. Daha da iyileştirilen sistem sayesinde motorlardan biri işlemez hale gelse bile dikey olarak inebilecek. Nasıl bir yöntem izlenerek uçuş maliyetinin düşürüleceği merak konusu. Sizce bu yöntemle dünya üzerinde yolculuğu değiştirebilecek mi?

About the author

Add comment

By Admin
Son Yazılar