E-ticaret

E-Ticarete değer katan küçük Kanadalı şirket Shopify

Shopify, dünyada 1 milyondan fazla satıcıya güç veriyor.Şirketin hisseleri bu yıl neredeyse ikiye katlanarak, kurucusuna bir servet kazandırdı.

Britanyalı tüketiciler pandemi nedeniyle dışarı çıkamayınca, gıda şirketi Heinz da Nisan ayı başında ilk online mağazasını açmaya karar verdi. Böylece 151 yıllık şirketin tüm Britanya’ya fasulye ve makarna çeşitleri ile domates çorbası satabildiği bir internet sitesi oldu. Sanal mağazadaki satışların iyi gitmesi üzerine Heinz, popüler baharat ve sosları ile bebek mamalarını da buradaki ürünleri arasına ekleyiverdi.

Hızla gelen bu başarının arkasındaki şirket ise Shopify’dı. Tüketicilere çoğunlukla görünmez olan bu Kanadalı şirket, dijital dünyaya hızlı ve düşük maliyetle adım atmak isteyen kuruluşların başvurduğu bir platform. Şirketler, ayda 29 dolar ödeyerek bu platformdan hem bir sanal mağaza hem de ödemelerini, stok seviyelerini ve kargo gibi operasyonları yönetebilecekleri bir e-araç kiti satın alabiliyor.

Çin’in ardından gelen en büyük e-ticaret pazarı olan ABD’de, Amazon.com’dan yapılmayan herhangi bir alışveriş muhtemelen Shopify’ın desteklediği bir başka internet sitesinden yapılıyor. Ottowa’da kurulan şirketin ABD online perakende pazarındaki en büyük ikinci şirket olduğu tahmin ediliyor. Şirket, globalde 175’ten fazla ülkede 1 milyonu aşkın e-ticaret sitesine yazılım desteği veriyor. Bu firmalar arasında Victoria Beckham’ın kendi markasına ait giysilerini sattığı e-ticaret sitesinin yanı sıra, Heineken ve PepsiCo gibi dev markalar da bulunuyor. Shopify’ın 2019’da toplam 61 milyar dolarlık ürünün satışına destek olduğu tahmin ediliyor.

Korona virüsü salgını, Shopify ve e-ticaretin bu yıl daha da büyümesini sağladı. Tüketici davranışlarındaki bu değişikliğin kalıcı olup olmadığı belirsizliğini korusa da içinde bulunduğumuz durumun adı pek duyulmamış bu teknoloji şirketini popülerleştirdiği kesin. Shopify’ın hisse değeri Ocak’tan beri neredeyse iki katına çıktı. Shopify 88 milyar dolarlık piyasa değeri ile Target, Uber Technologies ya da General Electric’i geride bıraktı. Hatta Mayıs ayından beri Kanada’nın halka açık en büyük şirketi Royal Bank of Canada ile rekabet halinde.

Yatırım şirketi Accelerate Financial Technologies’in CEO’su Julian Klymochko, “Bu kesinlikle bir ‘efsane hisse senedi’” diyor

Krizin başladığı ilk günlerde, Shopify’ın CEO’su ve kurucusu Tobi Lutke çalışanlara şöyle demişti: “Tüm planlarınızı iptal edin ve yeni gerçekliğe uygun olarak yeniden tasarlayın.” Bunun ardından çalışanlar üç gün boyunca rutin görevlerini bırakıp bu krizde en çok hangi küçük işletmelerin desteğe ihtiyacı olduğunu bulmaya odaklandı. Sonraki haftalarda Shopify hızla satıcılara yardımcı olacak çeşitli özellikler geliştirdi. Sosyal medyanın daha çok bir alışveriş aracı olarak kullanılabilmesi için Facebook ve Pinterest ile anlaşmalar yapıldı. Şirketin teknoloji başkanı (CTO) Jean-Michel Lemieux’e göre, Nisan ayında Shopify’da sanki ‘Black Friday’ günlerindeymişçesine bir trafik oluştu. J.C. Penney Co. ve Neiman Marcus Group Inc. gibi zincir mağazalar iflaslarını açıklarken Shopify’ın online mağazalarına talep yüzde 62 arttı.

Shopify Operayon Başkanı Harley Finkelstein, “Perakendenin geleceği her yerde” diyor. Shopify, 2006 yılında kurtulduğundan beri ‘herhangi bir yerde ve her yerde’ bakış açısına odaklanıyor. Satıcılar farklı kanalları yönetebilmek için genellikle birçok uygulama kullanmak zorunda kalıyordu. Shopify, bunu tek bir platformdan yapabilmelerini sağlıyor. Finkelstein, “Burada amaç, nereden veya nasıl satış yaparsan yap, tüm işin bir merkez ofisten takip edilebilmesi” diyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Shopify’ın hisse değerlerindeki artış, Lutke’un servetine 2,9 milyar dolar kattı. Böylece toplam 6,3 milyar dolarlık servetiyle Kanada’nın en zenginleri arasında beşinci sıraya yükseldi. Ancak o bunu takip etmiyor. Zaten kurallara göre çalışanlardan biri şirketin hisse değerleriyle ilgili konuşurken yakalanırsa, çalıştıkları ekibe Tim Hortons’tan çörek ısmarlamak zorunda.

Almanya’da doğan, 16 yaşındayken liseyi terk eden ve şu anda 39 yaşındaki Lutke alışılmışın dışında hareket etmeyi seviyor. Örneğin, e-ticaret işine tam da dot.com balonunun patladığı (Editör notu: 2000 yılının Mart ayında, teknoloji firmalarının yer aldığı NASDAQ borsasında hisse senetlerinin büyük değer kaybı yaşaması) bir zamanda girdi. Cumartesi akşamlarını ise güvenliği test etmek için şirketin sistemlerini hack’lemeye çalışmakla geçiriyordu.    

Lutke, 2004 yılında internet üzerinden snowboard satmaya çalışırken kullandığı yazılımın aşırı pahalı, karmaşık ve çok katı olduğunu fark etti. Bunun üzerine kendisi çok daha kullanışlı bir kod yazdı. Kısa süre içinde bu yaptığının snowboard satmaktan daha değerli bir iş olduğunu anladı. Shopify, 2006 yılında çok basit bir araç olarak ortaya çıktı ve zaman içinde bugünkü haline geldi.  

Shopify’in büyüklüğü tüketicinin alışveriş deneyimini artırmaya yönelik araçlar ve uygulamalar satan küçük teknolojik şirketleri de dahil tüm sektörü etrafına topladığını gösteriyor. Örneğin bu şirketlerden biri, kullanıcı daha ürüne göz atarken fiyatları otomatikman yerel para birimine çeviriyor ve böylece satış şansını yükseltiyor. Şirketin sunduğu veriler sayesinde satıcılar trendleri ve hangi uygulamaların satış oranlarını artırmada daha başarılı olduğunu rahatlıkla görebiliyor. PI Financial şirketinden Gus Papageorgiou, “Bir uygulama ekosistemi oluştuktan sonra rakiplerin bu sistemi kırması çok zorlaşır” diyor.   

Papageorgiou, “Benim Shopify’a yönelik yatırım hipotezim çok basit” diye devam ediyor: “Rekabetçi pozisyonu zaten tartışılmaz, bulunduğu pazarın ölçülebilme şansı neredeyse hiç yok, iş modeli ise çok ilgi çekici.” Ayrıca şirketin daha da büyüme potansiyeli bulunuyor: ABD’de 2019’da e-ticarette perakende satışların tüm satışlara oranı sadece yüzde 16. Finkelstein’a göre online harcamalar Mart ve Nisan aylarında ciddi şekilde yükselmiş durumda.

Tüm bunlara rağmen, şirketin hisse değerinin artışını geleneksel yöntemlerle açıklamak çok zor. Shopify, halka açıldığı 2015’ten beri sadece bir kere kâr açıkladı. Şu andaki fiyatlarla yatırımcılar, şirketin kazandığı her bir dolar için 40 dolardan fazla ödeme yapıyor. Yatırım şirketi Accelerate Financial Technologies’in CEO’su Julian Klymochko, “Bu kesinlikle bir ‘efsane hisse senedi’” diyor (Çevirmen notu: Efsane hisse senedi, değeri basında çıkan haberler ve gelecekteki kârlarına ilişkin aşırı iyimserlikle varlıklarının ve gerçekleşecek mali verilerinin çok üzerinde belirlenen hisselere verilen ad): “Yatırımcıların aklını çeliyor ve bu da bir hisse senedinin fiyatını sebepsizce yükseltiyor.”   

Bununla ilgili en riskli durum, hikayenin kendilerinin önüne geçmesi. Özellikle Kanadalılar hatırlayacaklardır. Shopify’ın yükselişi, BlackBerry telefonlarını üreten Research In Motion Ltd. ve Nortel Networks Corp. şirketlerini hatırlatıyor. Bunların ikisi de dev teknoloji şirketleriydi ve hatta bir dönem Kanada’nın en değerli şirketleri oldular. Ancak internet ve mobil cihazlardaki gelişmelere ayak uydurmayınca ikisi de iflas etti. “Shopify önümüzdeki 20 yıl boyunca e-ticaret sektöründe hakimiyet kurabilecek mi? Bu çok zor” diyor Klymochko.

İşsizliğin arttığı bu dönemde ekonomiler düzelmeye çalışırken tüketiciler daha az harcama yapabilir. Shopify’a şüpheyle yaklaşanlar soruyor: “Online satışlardaki pandemi kaynaklı artış daha ne kadar sürecek ya da şirket geleceğe yönelik borçlanma yapıyor mu?” Bunların yanında belki de en önemli soru şu: “Shopify’ı kullanan satıcılar bu krizden sağ çıkabilecek mi?” (Küresel finansal krizden sonra binlercesi yok olmuştu.)  

Veritas Investment Research şirketinden analist Chris Silvestre, “COVID-19 olmasaydı Shopify’ın daha büyük ya da daha kârlı olacağına dair net bir veri yok” diyor. Buna rağmen, online perakende pazarı ne büyüklükte olursa olsun, Shopify büyük bir parçasını kapmış durumda. Şirketin önündeki en büyük risk yatırımcıların beklentilerini karşılamak. “İnanılmaz derecede baskı altındalar” diyor Silvestre ve devam ediyor: “Ve kontrolü büyük çapta kaybetmiş durumdalar.

SÖZÜN ÖZÜ: Sadece 14 yıllık bir şirket olmasına rağmen Shopify daha şimdiden Amazon’a kafa tutuyor. Bunu devam ettirebilecek gücü var mı yoksa bu, fazlasıyla iyi bir hikayeden mi ibaret? (Bloomberg)

Shopify, Kanada’nın Piyasa Değeri En Yüksek Şirketi Oldu

Ottava merkezli elektronik ticaret platformu Shopify’ın RBC’yi (Royal Bank of Canada) geride bırakarak Kanada’nın piyasa değeri en yüksek şirketi haline geldiği ifade edilmektedir. Kovid-19 salgını nedeniyle pek çok işletme faaliyetlerini elektronik ortama taşırken, bu dönemde Shopify’ın satışlarında patlama yaşandığı, şirketin geçen sene birinci çeyrekte 320 milyon Dolar olan gelirini, bu yıl birinci çeyrek itibariyle 470 milyon Dolara çıkardığı, Nisan’dan bu yana değeri ikiye katlanan şirketin hisselerinin de Toronto Borsası’nda değer kazanmaya devam ettiği ve Shopify’ın, toplam piyasa değeri 120,4 milyar Dolara düşen RBC’yi geride bırakarak, 121 milyar Doları aşan piyasa değeriyle, Kanada’nın en değerli şirketi haline geldiği belirtilmektedir.

Shopify surges past Royal Bank for title of most valuable company in Canada

Shopify, Kanadalı e-ticaret şirketlerine 500 bin dolara kadar finansman sağlıyor

Shopify, Kanadalı tüccarların Kovid-19 etkisiyle başa çıkabilmelerine yardımcı olmak üzere, yürüttüğü finansman programını genişleteceği ve Shopify platformunda e-ticaret faaliyetleri yürüten şirketlere, yaptıkları işin niteliğine göre, 200 ila 500.000 Dolar arasında değişen miktarda finansman sağlayacağı ifade edilmektedir. 2016 yılında başlatılan Shopify Capital adlı programın, kredi değil, nakit avans sağladığı vurgulanmakta ve sağlanan finansmanın, Kanada İhracatı Geliştirme Kuruluşu, EDC tarafından sigortalandığı belirtilmektedir.

Shopify expands capital lending program to help Canadian merchants weather COVID-19

Shopify, Amazon’la rekabet edecek

e-ticaret platformu olan Kanadalı Shopify firmasına kayıtlı satıcı sayısı 1 milyona ulaştı. Kayıtlı satıcıların arasında, ünlü grafiti sanatçısı Banksy, ofis malzemeleri zinciri Staples ve dünyanın dört bir yanından binlerce ev tabanlı işletme var. Shopify’ın piyasa değeri bu yılın başında piyasa değeri 29,5 milyar Dolar olan Ebay’ın piyasa değerini aşarak 35,5 milyar Dolara ulaştı. Piyasa değeri, 873,9 milyar Dolar olan, bu alandaki en büyük şirket Amazon’un iki kat daha fazla satıcısı olsa da, Shopify’ın büyüme hızı ve çok yakın zamana kadar bu alandaki ikinci büyük şirket olan Ebay’ın yerini alması ve kendi markalarını oluşturmak isteyen firmalara farklı bir işletme modeli sunması, uzmanlar açısından Shopify’ın Amazon’la rekabete hazır olduğu şeklinde değerlendiriliyor.

Kaynak: Canadian e-commerce firm Shopify looks set to challenge Amazon

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir