Cilt kanserinden selfie ile korunun

C

Snapchat’e koyduğunuz eğlenceli fotoğrafların yanı sıra, dermatoloğunuza göstermeniz gereken selfie’ler de var. Üstelik bu selfie’ler cilt kanserine karşı alabileceğiniz en basit önlemlerden biri. 

Dermatolog Dr. Adnan Nasir, “Tüm vücudunuzun göründüğü farklı tarihlerde çekilen fotoğraflar, size ve doktorunuza benlerinizin cilt kanserine işaret edip etmediğini gözlemleme imkânı veriyor” diyor.

Özellikle ailesinde cilt kanseri görülen veya normalden çok sayıda beni olan kişilere öneriyor. Bu riskler sizin için de gerçerliyse, bir dahaki randevunuzda dermatoluğunuzdan fotoğraf çekmesini isteyin.

Fotoğrafları bir klasöre biriktirin ve her muayenede tekrar bakıp, benlerin gelişimini takip edin.

CİLT KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER Mİ YAPIYORUM?

Güne şarkı kalkan oluşturun

“Fit kalmak için triatlonda yarışırım ama güneşten korunmasını da bilirim. Gölgede koşarım, şapka takarım ve her daim kenarları geniş güneş gözlükleri kullanırım. Bu tip gözlükler, göz çevresinde cilt kanseri ve katarakt oluşma riskini düşürüyor. Gözlüğümün burun ve kulak arkasına değen kısımları ise terden ıslanmayan bir maddeden yapıldığı için kullanımı çok konforlu.

Epidermis için beslenin

Akdeniz tipi beslenme programı, akneden melanomaya bütün cilt problemlerinin oluşma ihtimalini düşürüyor. Sebze ve meyvelerdeki antioksidanlarla zeytinyağı ve yağlı balıklarda bulunan omega 3 enflamasyonu azaltıyor ve DNA’ları onarıyor. Ben şu öğünü haftada iki kez tüketiyorum: yapraklı sebzelerle somon ızgara, çilek, keçi peyniri ve ceviz.

Dorum değerlendirmesi yapın

Haftada 20 dakikamı geçmiş yedi günü, şimdiyi ve önümüzdeki yedi günü düşünmeye ayırıyorum. Bu bana işimi, ilişkilerimi veya eğitimlerime dair neyin iyi gittiğini veya nelerin daha iyi olabileceğini değerlendirme fırsatı veriyor. Düşünmek, planlamak, gerçekleştirmek, değerlendirmek, yeniden düzenlemek. Bu muhasebeyi haftalık olarak yapıyorum.

Doğru reçeteyi uygulayın

Suya ve temasa dayanıklı, çok yağlı olmayan 30 SPF’li güneş koruyucu ürünler kullanıyorum. Ayrıca besin tavsiyesi alıyorum. Miami Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, antioksidan bakımından zengin olan bu takviyenin güneşin ciltte yarattığı hasarı tersine çevirebildiğini söylüyor.

About the author

Raif Terzioğlu

Add comment

By Raif Terzioğlu
Son Yazılar