CES 2018 Fuarı: İşte geleceği değiştirecek teknolojiler

C

Kağıt gibi katlanan ve yuvarlanan televizyonlar, uyku düzeninizi ölçen ve iyileştiren giyilebilir teknolojiler, evinize gelmeden sizin için oda sıcaklığını ayarlayan kişisel akıllı asistanlar ve daha fazlası…

Geçtiğimiz hafta Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı, bu ve bunun gibi yepyeni teknolojileri kullanıcıların beğenisine sundu. Azılı rekabet içerisindeki teknoloji devleri hayatın her alanına giren cihazlarını tanıttı. Elbette, dudak uçuklatan bu yeni ve ileri teknolojilerin hepsi bugünden yarına piyasaya sürülmeyecek; çoğu henüz prototip halinde.

Ancak bu şaşaalı prototipler, 80’lerde tahayyül edilen geleceğe dair teknolojik gelişmelerin artık kapımızı çaldığını gösteriyor. Örneğin Amerikalı havacılık şirketi Bell Helicopter‘ın konsept halindeki elektrikli uçan taksisi Geleceğe Dönüş‘ten sahneleri anımsatıyor. Keza kağıt gibi katlanan televizyonlar da 80’lerin hayal gücünün çok ötesinde olarak nitelendirmek mümkün.

Bell Helicopter elektrikli uçan taksi

Yine de CES 2018’de tanıtılan ürünleri salt fütüristik teknolojiler sınıfında görmek haksızlık olur. 8,98 milimetre incelikteki dizüstü bilgisayarlar, cilt tipi ve sıvı kaybını ölçen giyilebilir teknolojiler ya da araç paylaşım servisleriyle çağrılabilecek sürücüsüz araçlar gibi teknolojilerin kullanıcıların hayatına yakın zamanda gireceği öngörülüyor.

Fuarda dört ana trend öne çıkıyor: Akıllı asistanlar, sağlık, sürücüsüz otomobiller ve televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar ya da tabletlerin aralarında bulunduğu “daha esnek daha ince” cihazlar.

Ses komutlarıyla çalışan, kullanıcıların hayatına doğrudan nüfus eden akıllı asistanlar, yapay zeka ve öğrenen makinelerin teknoloji dünyasındaki geleceğine ışık tutuyor. Teknoloji devlerinin akıllı asistan pazarındaki rekabet, her geçen gün daha da çetin bir hale geliyor. Üstelik bu akıllı asistanlar, Nesnelerin İnterneti teknolojilerini kullanarak evdeki cihazlarla konuşuyor, akıllı ev konseptini daha da ulaşılabilir hale getiriyor. Bu pazardaki savaşın, “galip” unvanı, Amazon ve Google arasında gidip geliyor: Google Asistan ve Amazon Echo kıyasıya bir rekabet halinde. Artık sadece ses değil, görüntünün de işin içine girdiği akıllı asistan pazarındaki gelişmelerle saatin kaç olduğunu ya da hava durumunu robotik bir ses tonuyla aktaran bu asistanlar, sanılanın aksine çok daha hızlı bir şekilde kullanıcıların hayatına girebilir.

Google Home vs Amazon Echo

Yıllar içerisinde dijital sağlık alanında kat edilen gelişmeler, CES 2018‘de de damgasını vurmuş durumda. Samsung, Nokia, Apple ve Philips gibi markalar, geliştirdikleri giyilebilir cihazlarla dijital sağlık pazarına göz dikiyor. Bu alandaki gelişmeler, üreticilerin gün geçtikçe daha niş ürünlere doğru kaydığını gösteriyor. Kadınların doğurganlık dönemini takip eden, vücuttaki ateş sayesinde ya da ciltteki kuruluk oranından hastalıkları önceden uyaran sağlık ürünleri CES 2018’de öne çıkan trendler arasında.

dijital sağlık ces 2018

Kuşkusuz, inovasyonun elle tutulur bir şekilde kendini gösterdiği ve oyunun kurallarını baştan aşağı değiştirdiği alanlar arasında ulaşım sektörü yer alıyor. Uber‘in başını çektiği bu yıkıcı şirketler, artık sürücüsüz araçlara doğru dönüşüyor. Henüz Türkiye’de faaliyet göstermeyen fakat ABD pazarında Uber’in en büyük rakiplerinden biri haline gelen Lyft‘in sürücüsüz araç hamlesi bu dönüşümün emarelerinden biri. Las Vegas’ta görücüye çıkardıkları sürücüsüz araçları, Lyft uygulaması üzerinden çağrılıyor. Hibrit artık yavaş yavaş geride kalıyor ve artık sadece elektrikli çalışan sürücüsüz otomobiller teknoloji gündemini işgal ediyor. Dolayısıyla CES 2018’de de sürücüsüz araç trendinin giderek daha da yükseldiğini söylemek mümkün. Üstelik bu sektörde ABD’li üreticilerin tekeline karşın, Çin’den parlak bir şirket (Byton) da radara girmiş durumda.

Byton SUV Konsepti
Tesla‘ya yeni rakip Byton, yeni konsept SUV modelini CES 2018‘de görücüye çıktı. Tam elektrikli yapıda olan Byton, yeni akıllı özellikleri ve radikal değişimlerle dikkat çekiyor.

Artılışmış ve sanal gerçeklik, nesnelerin interneti, akıllı şehirler gibi konular teknoloji dünyasının gündemini işgal ederken, son kullanıcıların ilgisi daha büyük ve daha ince ekranlara kayıyor. CES 2018’de sergilenen televizyonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar her zamankinden daha da ince. Üstelik OLED gibi teknolojilerle donatılan parıldayan televizyonlar artık sadece eski usul bir ekrandan ibaret değil: Akıllı evin merkezi, oyun konsolu ya da internete bağlanan güçlü bir bilgisayar. Özellikleriyle dudak uçuklatan 65 inçlik yuvarlanan televizyon prototipleri ya da microLED teknolojisi kullanan 146 inçlik televizyonlar, CES 2018’e damgasını vuran teknolojilerden birkaçı.

samsung microLED televizyon
Samsung, 146 inç’lik TV’si için bir hayli iddialı. Yeni TV mevcut LED’lerden çok daha küçük ölçekli ve her biri kendi kendilerine ışık kaynağı olarak hareket eden mikron ölçeğindeki LED’ler ile kendinden ışık yayıyor.

ABD’nin Las Vegas kentinde bu yıl 51’ncisi düzenlenen dünyanın en büyük elektronik fuarı CES 2018’den ilginç haberler gelmeye devam ediyor.

About the author

Add comment

By Admin
Son Yazılar