Kripto Para

Bitcoin’in yeni bir rekor kırması bekleniyor

Kripto paralarda fiyatlar dibe vurdu ve çıkış başlamış görünüyor. Bitcoin’in yeni bir rekor kırması beklenirken yatırımcılar için fırsat kapısı aralandı.

Ocak 2018’le başlayan dönem kripto paralar için kabus gibi geçti… “Kripto kışı” olarak adlandırılan bu dönemde kripto paraların değerindeki müthiş düşüş yatırımcıları olumsuz etkiledi.

2019’da ise kripto paraların tekrar yükseliş yönünde hareketlenmeye başlamasıyla “kripto kışı” geride kaldı. 2019, blok zinciri teknolojisi ve kripto paralar için oldukça hareketli bir yıl oluyor.

Neler yaşanmıyor ki? Bitcoin fiyatlarının yükselmeye başlaması, Facebook’un kendi kripto para birimi Libra’yı piyasaya sürmesi, Goldman Sachs’ın kendi kripto para birimini çıkarma ihtimali…

Bu gelişmeler piyasaları canlandırırken ABD, Çin, Japonya ve Güney Kore’de gördüğümüz kripto para regülasyonuyla ilgili çalışmalar da işin yasal kısmını hareketlendirdi. Ayrıca ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin EFT (borsa yatırım fonu) başvuruları da piyasayı ateşledi.

Bu gelişmelerin rüzgarıyla 2017’de yaşadığı 20 bin dolarlık tarihi zirveden sonra büyük bir düşüşle 2018’i rölantide geçiren Bitcoin fiyatları, 2019 itibarıyla hızla yükselmeye başladı. Seneye 3 bin 900 dolar civarında bir fiyatlamayla giriş yapan Bitcoin şubat ayından itibaren güçlü bir toparlanma göstererek 12 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Ethereum ise 300 dolar bandını test etti.

KRİPTO PARA YATIRIMCILARINA TAVSİYELER

 • Portföyünüzü çeşitlendirerek riskinizi dağıtın.
 • Yatırım yapılacak kripto paralarla ilgili doğru kaynaklardan kendi araştırmanızı yapın.
 • Kripto paraların ve arkasındaki projelerin dünü, bugünü ve gelecek beklentilerini detaylıca araştırın.
 • Yüksek kar ve benzeri vaatlerle kişilerden para ya da kripto para talep eden dolandırıcılık oluşumlarına, saadet zincirleri ve piramit kazanç sistemlerine asla itibar etmeyin.
 • “Pump/dump” adı verilen spekülatif fiyat dalgalanmalarına aldanmayın.
 • Kripto para yatırımları için kişisel e-posta adresinizi kullanmak yerine yeni bir e-posta açın. Şifre ve güvenlik kodları gibi kritik bilgileri hiçbir zaman üçüncü şahıslarla paylaşmayın.
 • Sıcak (çevrimiçi) ve soğuk (çevrimdışı) cüzdan teknolojisinin farkını öğrenin ve ona göre yatırımlarınızı yapın.
 • Mobil cüzdan kullanırken hem fiziksel hem de elektronik ortamda hırsızlıklara karşı dikkatli olun.

Dünyada blok zinciri ve bitcoin sektörünün toplam değeri 250 milyar doları aşmış durumda. 2 bin 400’ün üzerinde kripto para birimi 16 binden fazla kripto para borsasında işlem görüyor. Fakat Bitcoin hem ilk olması hem de merkezi bir otoriteye bağlı olmaması nedeniyle en tercih edilen kripto para birimi olmaya devam ediyor. Bitcoin’in marketteki tüm kripto paralar arasındaki ağırlığı yüzde 70’lere yaklaşmış durumda. Günlük 74 milyar dolarlık işlem hacminin 50 milyar dolara yakını Bitcoin ile gerçekleşiyor. Dolayısıyla Bitcoin fiyatlarındaki hareketler diğer kripto para birimlerine yansıyor.

Paribu Kurucusu Yasin Oral, “Kripto para piyasalarında her zaman için en önemli varlık tartışmasız Bitcoin’dir” diyor, “Bitcoin dışındaki tüm kripto paraların fiyatları, bazı istisnalar dışında genel olarak Bitcoin’e bağımlı hareket ediyor.

BTC Türk CEO’su Özgür Güneri de Bitcoin’in kripto para sektörünün demirbaşı olduğu görüşünde hemfikir… Diğer tüm kripto paraların şirketler, organizasyonlar ya da kişilerce yönetildiğini, Bitcoin’de ise yönetimin topluluğun elinde olduğunu belirten Güneri, “Bu da insanların Bitcoin’e daha fazla güvenmesine ve yatırım yapmasına olanak sağlıyor” diyor.

Öte yandan “altcoin” diye adlandırılan diğer para birimlerini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bitcoin fiyatlarındaki hareketlenme her ne kadar diğer kripto para birimlerinin fiyatlarını da benzer şekilde etkilese de yatırımcılar için her zaman portföy çeşitlendirerek riski düşürmekte fayda var. Zira volatilitenin yüksek olduğu kripto para borsalarında bir kripto para biriminden zarar ederken diğerinden kazanmak mümkün. Sektördeki diğer önemli kripto para birimlerinin başında Ethereum, XRP (Ripple) ve Litecoin geliyor. Tüm bu kripto para birimlerinin Bitcoin rallisinden nasibini alarak son altı ayda değerlerini katladıklarını söylemek mümkün. Fakat bazen beklenmedik şekilde bir kripto para diğerlerinin önüne çıkabiliyor. Mesela Litecoin’in 2019 performansı oldukça dikkat çekici. 1 Ocak 2019’da 33 dolara fiyatlanan kripto para birimi, yılın ilk altı ayında 146 dolara kadar yükselerek yüzde 342’lik büyük bir atak yaptı. Şu anda ise 74-75 dolara aralığında fiyatlanıyor.

Bu tarz fiyat hareketlenmeleri kripto para borsalarında görülen “trader” kitlesi için büyük bir fırsat teşkil ediyor. Geleneksel finans piyasalarına kıyasla volatilitesi çok daha yüksek olan kripto para piyasalarında iki tür yatırımcı bulunuyor. Uzun vadeli yatırım yapanlar ile yüksek volatiliteye bağlı hareketlerden kar elde etmek amacıyla alım-satım işlemleri yapan ‘trader’lar. Uzun vadeli yatırım yapanların büyük bir kısmını kurumsal yatırımcılar oluşturuyor. “Trader” kitlesi ise yaşı genç, günlük olarak kripto para borsalarını takip eden ve gelirini buradan çıkarmaya çalışan bireysel yatırımcılardan oluşuyor.

Kurumsal yatırımcının tercihi daha güvenli bir liman olarak görülen Bitcoin’den yana… Yatırımcı hala Bitcoin’e güvendiği kadar diğer kripto para birimlerine güvenmiyor. Özgür Güneri, “Gelecekte hayatımızda daha fazla yer edineceğine inananların sayısı arttıkça Bitcoin değerleniyor ve daha fazla kurumsal yatırımcı yöneliyor” diyor.

“Trader” kesimi için ise fiyat hareketleri büyük önem taşıyor. Fiyat artış ve inişlerine göre alım-satım yapan bu grubun risk iştahları da daha yüksek oluyor. Risk ise kazanç sağladığı gibi büyük kayıplara da neden olabiliyor.

2017’deki kripto para rallisinde yaşanan kayıplar, kripto para yatırımlarının risklerini göz önüne seren en güzel örneklerden… İki sene önce fiyatlar yüksekken daha da yükselmesi beklentisiyle yatırım yapan on binlerce yatırımcı beklentileri karşılanmayınca büyük zarar etti. Bu nedenle yatırımcıların yatırım yapmadan önce geniş bir araştırma yaparak dikkatli hareket etmeleri gerekiyor. Yatırımcılar kripto para dünyasının geleneksel finans piyasalarına kıyasla sunduğu hızlı fırsatlarla beraber yüksek riskler taşıdığının da bilincinde olmalı. Anlık duygularla işlem yapmak, başka kişilerin yönlendirmeleriyle işlem kararı almak mantıklı bir hareket olmayabilir.

Öte yandan dolandırıcılık konusunda da yatırımcıların gözlerinin açık olması gerekiyor. Özellikle ICO’ların (initial coin offering/ilk para arzı) arkasındaki projelerin dünü, bugünü ve gelecek beklentileri detaylıca araştırılmasında fayda var. Yatırım yapılacak kripto paralarla ilgili doğru kaynaklardan araştırma yapmanın önemini vurgulayan Yasin Oral, “Yüksek kar ve benzeri vaatlerle kişilerden para ya da kripto para talep eden dolandırıcılık oluşumlarına, saadet zincirleri ve piramit kazanç sistemlerine asla itibar edilmemeli” diyor. Altcoin yatırımları için ise; projesi gerçekçi olan, yazılım geliştirmeleri ilerleyen, güçlü kuruluşlarla ortaklıklara imza atan, “pump/dump” adı verilen spekülatif fiyat dalgalanmalarına maruz kalmayan, dünya çapında da işlem hacmi yüksek olan altcoin’lerin daha güvenilir olacağını belirtiyor.

Öte yandan 2020’de Bitcoin için önemli gelişmeler yaşanabilir. 2020’nin mayıs ayında üçüncüsü gerçekleşecek “Bitcoin halving” (yarılanma) dönemiyle birlikte Bitcoin madencilerinin ödül olarak aldığı “Blok Ödülü” yarılanarak 12,5 Bitcoin’den 6,25’e düşecek. Her 210 bin blokta yarılanan bu ödülün bu sene yeniden yarılanması Bitcoin fiyatlarına nasıl yansıyacak kestirmesi zor. Daha önceki iki yarılanmadan önce fiyatlar artarken yarılanmayı takip eden aylarda dibi görmüştü. Bu sefer de aynı şekilde yükselmenin ardından düşüş görme ihtimali yüksek… Bir diğer beklenen gelişme de SEC’in Bitcoin ETF onayı hakkında vereceği karar.

Kripto para piyasalarında yaşanan gelişmeler birçok kişiye göre yatırımcılar için kışın sonu baharın başlangıcı… Uzun süredir ayı piyasası görünümünde olan kripto para piyasalarında boğa piyasası başladı. “The Crypto Trader” (Kripto Tüccarı) isimli kitabın yazarı Glen Goldman, kripto paraların yükselişini “bir nesilde bir kez” yakalanabilecek bir yatırımcı fırsatı olarak görüyor. Fakat ticaretin “Vahşi Batısı” olan kripto parada geri dönüş de, risk de oldukça fazla. O nedenle artan fiyatların cazibesiyle hareket etmeden önce iyi bir araştırma yapılmalı. Beklenen gelişmeleri göz önünde bulundurarak karar almakta yarar var.

ÖNE ÇIKAN KRİPTO PARALAR

 • Dash (Piyasa değeri: 864.706.310 dolar): Açık kaynaklı ve eşler arası (p2p) bir kripto para birimi. Kişileri ve işletmeleri ödüllendirmeye olanak sağlayan kendi kendini yöneten ve kendi kendine fon sağlayan bir modeli var.
 • Monero (Piyasa değeri: 1.530.583.140 dolar): Gizlilik üzerine yoğunlaşmış bir kripto para birimi. Monero’da bir kimsenin cüzdan adresi öğrenildiğinde o cüzdana daha sonra gönderilecek veya cüzdandan çıkacak para takip edilemiyor.
 • Zcash (Piyasa değer: 383.912.559 dolar): Gizlilik odaklı, küresel ekonominin her alanında hizmet vermeyi hedefleyen bir kripto para.
 • Binance Coin (Piyasa değeri: 4.455.259.550 dolar): Malta merkezli dev kripto para borsası Binance’ın kendi kripto para birimi.
 • Neo (Piyasa değeri: 696.647.495 dolar): Akıllı sözleşmeleri destekleyen, dApps ve ICO’lar için destek de dahil olmak üzere benzer işlevsellik sağladığı için ‘Çin’in Ethereum’u olarak adlandırılan bir platform.
 • Tezos (Piyasa değeri: 786.258.791 dolar): Gerçek bir dijital toplum kurarak token sahiplerinin birlikte hareket ederek ortak kararlar almalarını ve zamanla platformu daha da geliştirmelerini hedefliyor.
 • IOTA (Piyasa değeri: 688.902.955 dolar): Nesnelerin İnterneti (IoT) sektörüne yönelik faaliyet gösteren, ölçeklenebilir, merkezsiz, modüler ve işlem ücreti olmayan bir kripto para birimi.
 • STEEM (Piyasa değeri: 60.016.198 dolar): Platform canlı, aktif ve sürekli büyüyen bir ekonomi meydana getirerek mevcut sosyal medya anlayışını yeniden şekillendirmeyi hedefliyor.
 • NEXO (Piyasa değeri: 47.892.099 dolar): Kullanıcıların anında kripto kredileri yapabilmelerini sağlayan bir blockchain tabanlı overdraft sistemi.
 • STELLAR (Piyasa değeri: 1.381.878.233 dolar): Finans kurumlarını birbirine bağlamayı ve sınır ötesi varlık transferlerinin maliyetini ve zamanını azaltmayı amaçlayan açık kaynaklı bir ödeme teknolojisi.
 • NEM (Piyasa değeri: 501.884.681 dolar): ERC-20 temelli kripto paraların aksine özel olarak geliştirilen bir blok zincire sahip. Kullanıcılar tedarik zinciri, noter onayı ve mülkiyet kaydı yönetimi yapabiliyor.
 • Cardano (Piyasa değeri: 1.283.358.253 dolar): Mevcut blok zinciri sistemlerinin ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve esneklik problemlerini çözme niyetiyle oluşturulan projenin para birimi.
 • Verge (Piyasa değeri: 80.660.442 dolar): Kullanıcıları için tamamen gizli ve gizlilik üzerine odaklanan kripto para birimi.
 • VeChain: (Piyasa değeri: 255.264.137): Dağıtılmış bir iş ekosistemi kurmayı hedefleyen “bir servis olarak blok zinciri” kuruluşu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir