Mobil

APK nasıl indirilir, nasıl kurulur?

APK dosyası nedir? Android’li cihaza nasıl kurulur? Google Play’den nasıl indirilir?

apk nedir nasıl indirilir nasıl kurulur

Android’li bir telefon veya tablete sahipseniz, uygulamaları çoğu zaman Google Play üzerinden yüklüyorsunuz demektir. Ancak bazı kısıtlamalar, belirli uygulamaları cihazınıza yüklemenizin önüne geçebilir. Örneğin bir uygulama, ülkemizde indirilemiyor olabilir. Veya Google Play, cihazınızın uygulama ile uyumsuz olduğunu iddia edebilir…

APK nedir?

Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefon veya tablet bilgisayarınıza Google Play Store dışında da uygulamaya yükleyebilirsiniz. .APK Android cihazlara yüklenen uygulamaların kurulum dosyasının uzantısıdır. APK dosyalarını yükleyebilmeniz cihazınızın ayarlar kısmından izinlerle ilgili bir takım değişiklikler yapmanız gerekir. Bu izni vermek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmelisiniz.

APK dosyasını indirip çalıştırmanız, o uygulamanın kurulumu için yeterli. “Sideloading” adı verilen bu işlem, APK dosyasını masaüstü PC’nizde indirip, ardından telefonunuza kopyalayıp, çalıştırmanız anlamına geliyor.

Peki, APK dosyası indirmeyle ilgili bilmeniz gereken neler var?

APK dosyası indirmek, ne işe yarar?

APK dosyalarının yalnızca uygulamaların ve oyunların korsan sürümlerini edinmeye yaradığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Google Play’in rahatlığını bir kenara bırakıp APK indirmenin birçok nedeni olabilir.

İşte bunlardan bazıları:

– Mobil veriniz tükenmiş ise,

– Cihazınız uygulamayı çalıştırmasına rağmen Google Play aksini söylüyorsa (bunu Google’da araştırma yaparak doğrulayın),

– Uygulamanın konum kısıtlaması bulunuyorsa, (bunun yasal bir nedeni de olabilir),

– Android’li tabletiniz Google Play’i desteklemiyorsa.

İndirdiğiniz bir APK dosyasını yükleyebilmek için önce Ayarlar > Güvenlik ekranında Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini etkinleştirmeniz gerekiyor. APK dosyasını yükledikten sonra Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini güvenliğiniz için devre dışı bırakmanızda fayda var.

Web tarayıcısı eklentisiyle yükleyin

Web tarayıcısı eklentisiyle yükleyin

Bir Chrome eklentisi olan APK Downloader ile APK dosyalarını Google Play üzerinden indirebilirsiniz. Eklentinin kurulumu ise sizi biraz uğraştırabilir. Eklentiye Google kullanıcı adınız ve parolanızla oturum açtıktan sonra, cihazınızda *#*#8255#*#* yazarak Android ID’sini öğrenmeniz gerekiyor (aid numarasını bulmalısınız). Bu sayıyı Chrome eklentisinin içerisine girdikten sonra Google Play’e girdiğinizde görünen “Download APK” düğmesini kullanabileceksiniz.

Başka bir web sitesinden indirin

Firefox ve Chrome için eklentiler de sunan Evozi’s APK Downloader‘ın web sitesinde APK dosyalarını indirmeye yönelik bir araç bulunuyor. Tüm yapmanız gereken, indirmek istediğiniz uygulamayı PC’nizin web tarayıcısında Google Play üzerinde bulmak ve adres satırındaki URL’yi kopyalamak.

Evozis apk downloader

Kopyaladığınız bu URL’yi site içerisindeki kutucuğa yapıştırın ve “Generate Download Link“e tıklayın. Dilerseniz, telefonunuzdaki QR kod okuyucu uygulaması yardımıyla uygulamayı direkt olarak cihazınıza indirebilirsiniz.


RAR for Android

Not: İnternetten indireceğiniz APK dosyaları .RAR veya .Zip uzantılı dosya arşivlerinde barınıyor olabilir. Bu dosyaları çalıştırmak için RAR for Android uygulamasını cihazınıza yüklemelisiniz.


RAR for Android nedir?

Bilgisayarınızın olmazsa olmaz programlarından birisi olan WinRAR‘ın geliştiricisi olan RARLAB tarafından yayınlanan Android işletim sistemi ile çalışam tablet veya telefonlar için ücretsiz RAR ve Zip gibi arşiv dosyalarını açma uygulamasıdır.
RAR for Android hangi dosya uzantılarını destekler?

RAR for Android uygulaması ile açabileceğiniz arşiv dosyası uzantıları aşağıda listelenmiştir; RAR, ZIP, TAR, GZ, BZ2, XZ, 7z, ISO, ARJ

RAR for Android ile dosya sıkıştırma nasıl yapılır?

RAR for Android uygulaması ile Zip veya RAR dosyası oluşturma (dosya sıkıştırma) yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz;

 1. Cihazınızın “Uygulamalar” bölümünden “RAR for Android” uygulamasını çalıştırın.
 2. Uygulamanın ana ekranında telefonunuzdaki dosya dizinleri yer alıyor.
 3. Klasörler arasında geçiş yaparak arşiv dosyası oluşturmak istediğiniz dizine gitmelisiniz.
 4. Dizindeki arşive eklediğiniz dosyaları işaretledikten sonra ekranın üst kısmındaki “Kitap ve +” (Dosyaları arşive ekle) simgesine tıklayın.
 5. Bir sonraki ekranda “Arşivleme seçenekleri” bölümünden oluşturmak istediğiniz arşiv türünü (RAR, Zip), arşiv adını ve şifre ayarları gibi özelleştirmeleri yapabilirsiniz.
 6. Son olarak ekranın sağ alt kısmındaki “Tamam” seçeneğine tıkladığınızda arşiv dosyanız oluşturulacaktır.
RAR for Android ile RAR veya Zip dosyasından nasıl dosya çıkartma yapılır?

RAR for Android uygulaması ile telefon veya tablet bilgisayarınızda bulunan arşiv dosyalarını açmak ve dosyaları dışarı çıkartmak için yapmanız gerekenler:

  1. Cihazınızın “Uygulamalar” bölümünden “RAR for Android” uygulamasını çalıştırın.
  2. Uygulamanın ana ekranında telefonunuzdaki dosya dizinleri yer alıyor.
  3. Klasörler arasında geçiş yaparak açmak istediğiniz arşiv dosyasının bulunduğu dizine gitmelisiniz.
  4. Daha sonra dosyaları dışarı çıkartmak istediğiniz arşiv dosyasını işaretleyip ekranın üst kısmındaki “Kitap ve ^” (Dosyaları çıkart) simgesine tıklayın.
  5. Açılan “Çıkartma seçenekleri” ekranındaki “Hedef yol” ve diğer seçenekleri ayarladıktan sonra ekranın sağ alt kısmındaki “Tamam” butonuna tıklayın.
  6. Kısa süre içinde arşivin içindeki tüm dosyalar belirlediğiniz klasör içine çıkarılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Arkadaşlar merhaba. connect play apk nasıl kurulur konusunda ban yardımcı olur musunuz? Detaylı bilgi bulamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir