Siber Güvenlik

Anonymous Türkiye’ye ne kadar zarar verdi?

Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle gerginleşen Rusya-Türkiye ilişkilerindeki çatışma yeni bir boyuta taşındı: Sanal Savaş!

Eğer Aralık ayının ikinci haftasını internete girmekten zorlanarak veya online banka hesaplarınıza ulaşırken sorun yaşayarak geçirdiyseniz, siz de dünya çapında faaliyet gösteren anonim hacker grubu Anonymous’un kurbanları arasında yer almışsınız demektir. 14 Aralık’tan itibaren başlayan saldırılar nedeniyle Türkiye’deki milyonlarca internet kullanıcısı da tma olarak bu sorunu yaşadı.

Olay, Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in Türkiye’yi IŞİD konusunda suçlamasıyla başladı. Bu iddiaları doğru kabul eden Anonymous hacker grubu, Türkiye’ye sanal saldırılar düzenleyeceklerini açıkladılar ve 14 Aralık’tan itibaren de saldırılar başladı. Türkiye internet alt yapısını ve .tr alan adlarını yöneten ODTÜ’deki Nic.tr sunucularına saldırmakla başlayan sanal savaş, 24 Aralık’ta Türk bankacılık sisteminin çökertilmesiyle devam etti.

Peki bu saldırılar Türkiye’ye ne kadar zarar verdi?

Anonymous’un saldırıları, bu makaleyi hazırladığımız sırada henüz bankacılık sistemindeki açıkları kullanarak hesapları boşaltma amacını taşımıyordu. DDOS ismi verilen, yüksek trafik yaratarak sistemleri meşgul etmek ve asıl kullanıcıların sistemleri kullanmasını engellemek mantığına dayalı saldırı biçimi sadece insanların web sitelerine ve banka hesaplarına ulaşmasını engelledi. Ama bu bile büyük zarar anlamına geliyordu. Özellikle e-ticaret siteleri erişilemez olduğunda, günlük satış hacmindeki düşüş nedeniyle büyük zarar yaşadılar.

  • Öte yandan bankalara yönelik DDOS saldırıları nedeniyle esnafın veya mağazaların POS cihazları iptal oldu ve kredi kartları/banka kartları ile satışlar yapılamadı.
  • Bankada yatırım hesabı olan yatırımcılar, online olarak ulaşıp yönettikleri yatırımlarına erişemez oldular.
  • Nakit ihtiyacı içindeki banka müşterileri, hesaplarından para çekmekte zorluklar yaşadılar.
  • Ödemeleri olan şirketler ve iş adamları ödemelerini geciktirerek alacaklılar ile sorunlar yaşamak zorunda kaldılar.
  • Kredi geri ödemelerini geciktiren kullanıcıların kredi noktalarına negatif etki bindi.
  • Daha da kötüsü, Türkiye’de iş dünyasının en önemli aktörlerinden olan Borsa İstanbul’da işlem hacmi yarıdan fazla düştü. Günlük 500 milyon – 1 milyar adet işlem hacmi olan BIST 100 endeksinin işlem hacmi banka saldırılarının başladığı gün 400 milyon adede ertesi gün ise 200 milyon adede kadar düştü.

ODTÜ, saldırılar karşısında, üniversite bünyesindeki tüm bilgisayar mühendislerinin ve ilgili bölümlerdeki tüm akademisyelerin, güvengili sağlamak üzere iş başı yaptığını duyursa da, akıllara şu soru geldi: Siber saldırıların artık ülkeler arası bir savaş meydanı haline geldiği bir dönem Türkiye’nin sanal güvenliği sağlamakla görevli özel bir ekibi yok mu?

ABD ve Çin arasındaki, 2015 yılı içinde yaşanan siber savaşın, bizzat ülke başkanlarının bir araya gelip “ateşkes” sözü ile sonlandırıldığı bir dünyada yaşadığımızı hatırlarsak, Türkiye için de artık milli sanal güvenlik ekiplerini kurma vaktinin geldiği anlaşılıyor. Bu ekiplerin, ülkeye zarar verecek saldırıların kaynağını tespit ederek saldırıları düzenleyen sistemlere karşı saldırı düzenlemesi, potansiyel risk oluşturan açıkları sürekli tarayarak güvenliğimizi sağlamaları gerekiyor.

Elbette Anonymous’un söz konusu saldırısı aslında yakın gelecekte yaşayabileceğimiz çok daha büyük ve yıkıcı saldırıların bir örneği olarak görülebilir. Bu kez, hafif bir hasarla atlatmış olabiliriz ancak yarın çok daha büyük saldırıların tüm enerji alt yapımızı çökertmesi, tüm finansal sistemlerimizi devre dışı bırakması; eğitim, sağlık, adalet alt yapılarını felç etmesi, e-devlet sistemlerinde geri dönüşü zor hasarlar bırakması mümkün…

Dolayısıyla, önümüzdeki aylarda Türkiye’nin siber güvenliğini daha çok tartışacağız gibi görünüyor.
Cem ŞANCI / Chip Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir