AndroidMobil

Android işletim sistemindeki güncellemeleri iptal etmek

Android işletim sistemindeki güncellemeleri iptal etmek mi istiyorsunuz?

Android işletim sisteminde güncellemeyi geri almak kolay bir iş değildir, çünkü güncellemenin Google’dan mı yoksa sizin cihazınızın üreticisinden mi geldiğini her zaman bilemezsiniz.

Eğer güncelleme cihazınızın üreticisinden geliyorsa, telefonunuzla ve bağlantılı uygulamalarla ilgili özel düzenlemeler yapmanız gerekiyor. Bu da işletim sistemini geri almayı bir kabusa dönüştürür.

Eğer standart bir fabrikanın resmi bulunan ya da kilitlenemez “bootloader” yazılımı olan bir telefonunuz ya da tabletiniz varsa (örneğin Nexus), o zaman Android’in eski fabrika sürümünü bulmanız gerekiyor.

Nexus cihazları için fabrika resimlerini ve talimatlarını internetten araştırarak edinebilirsiniz.

YEDEKLEMEYİ UNUTMAYIN!

Her zaman olduğu gibi, bu işlemlerden önce cihazınızı yedeklemeyi unutmayın.

Diğer durumlarda, fabrika ayarları sıfırlanması son güncellemeyi iptal edecek ve cihazınızda kurulu olan Android sürümünü yeniden kuracak. Fakat bu kurduğunuz uygulamaları ve verileri de temizler.

App Backup sayesinde Android uygulamalardan size uygun olanları kaydedebilir ve yenileyebilirsiniz.

Android işletim sistemindeki güncellemeleri geri almak

Android OS’deki güncellemeleri geri almanın kolay olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü örneğin HTC ya da Samsung cihazlarda güncellemenin cihazınızdan mı Google’dan Android güncellemesinden mi kaynaklandığını bazen bilemiyorsunuz.

Daha ileri durumlarda cihazınızda belirli modifikasyonlar gerektiği için bu tarz OS müdahaleleri bir kabusa dönüşebiliyor.

Eğer standart fabrika ayarları ve önyüklemesi açılabilen (mesela bir Nexus cihazında olduğu gibi) bir cihaza sahipseniz Android’in eski sürümlerini kurmanız mümkün. Fabrika ayarları ve yönetim bildirgelerini internette araştırma yaparak bulabilirsiniz. Tabii bu işlemden önce tüm verilerinizi yedeklemeniz gerekiyor.

Diğer durumlarda fabrika ayarlarına dönüş güncellemeleri ve Android işletim sisteminin orijinal sürümünü cihazınızdan silecek. Buna önceden yüklediğini uygulamalar ve veriler de dahil.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Merhaba telefonumun rehberi videoda gördüğünüz gibi böyle oldu.Yani tek bir numara her gün tekrar etmeye başladı.Bu sorun program indirsemde aynı oluyor.Simkartta da 215 tane numara var.Yazılım güncellemesi nedir sistem güncellemesi nedir?Birde 5-6 ay önce telefonuma yazılım güncellemesi gelmişti ama yapmadım.Bu gelen güncellemeyi şimdi yapsam rehber sorunu çözülür mü? Telefonun modeli general mobile gm 8 d.Lütfen bana yardım edin.

    1. Yazılım güncelleme kötü bişey değil ayarlardan tekrar yapabilirsiniz bu uygulama sayesinde telefon uygulamalariniza yeni özellikler geliyor tavsiye ederim.. ama internet de gidiyor !!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir