Teknoloji Haberleri

3D baskı neden endüstriyel üretimi dönüştürecek?

Ne istersen, nerede olursan ol, ne zaman ihtiyacın olursa 3D baskı pek çok ürünün yapımında adeta bir devrim yaratıyor. Teknoloji geliştikçe, gittikçe daha fazla sanayi bu yenilikçi işlemden yararlanıyor.

Pek çok endüstri artık kendi üretim geleceğini bu yeni teknolojiyi kullanarak nasıl dönüştürebileceğinin potansiyelini araştırıyor.

Geleneksel üretim için daha büyük her zaman daha iyi olmuştu. Çünkü verimliliğin ‘geleneksel’ üretim süreçlerindeki karşılığı ölçek ile bağlantılıdır. Büyük fabrikalardaki büyük üretim hatları, üretimlerin büyük konteynırlara yükleyip, dev gemilerle dünya çapındaki müşterilere taşınması… Bu tek bir ürünün maliyetini düşük tutar, ancak aynı zamanda büyük miktarda stokun depolanmasıyla ilgili yüksek maliyetleri de içerir. Eğer nakliye problemleri ve gecikmeler olursa büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Onlarca yıldır üretimin merkezinde bu süreçler yer alıyor. Fakat şimdi yeni bir teknoloji, üretimi sonsuza dek değiştirmeyi hedefliyor: 3D Baskı (3 Boyutlu Baskı). Bu devrimci süreç, üreticilerin istediklerini, istedikleri zaman, nihai müşteriye çok daha yakın bir yerde yapmalarını sağlama potansiyeline sahip. Bu, depolama ve taşıma maliyetini düşünürken, aynı zamanda tasarımları en küçük detaya kadar tamamen kişiselleştirmek için tam bir özgünlük imkanı yaratıyor. Örneğin, ayaklarınıza en uygun ölçülerde yapılan spor ayakkabılardan, aracınız için tamamen kişiselleştirilmiş bir iç tasarıma kadar…

3D BASKI TAM OLARAK NEDİR?

Temel olarak, 3D Baskı, her seferinde bir katmanda nesneler oluşturmayı ve kesip biçmeden sıvı düzeyinde ürünleri birleştirip adeta yeniden yaratmayı içerir. O yüzden bir tür yazıcı mantısı ile çalışır. Sıvıdan katıya dönüşen malzemeler kullanılarak veya katı hale gelmek için birbirine bağlanan toz bazlı maddelerle çalışılarak yapılabilir. Süreç, istenen tasarımda bir nesne üretmek için de ileri teknoloji yazıcıları programlamak için de dijital tasarım dosyaları kullanır. Bu teknoloji ilk olarak 1980’lerin başında kullanılmış ve yazıcıların yazılımları ve malzemelerin kalitesindeki büyük gelişmelerden sonra endüstrilerde de kullanılır hale geldi. Kısaca sıvı ya da toz halinde yeni teknolojilerle geliştirilen malzemeler, 3D baskının günümüzde tekrar verimli şekilde ortaya çıkmasına neden oldu. Pek çok büyük projede örneğin Amsterdam Havaalanı’nın tüm yüzeylerinin bu yöntemle yapılması geniş kitlelerin de teknolojiyi tanımasını sağladı.

Bu büyük projeler etkileyici boyutlarından dolayı insanları etkilerken 3D Baskı ile ilgili en heyecan verici gelişmelerden bazıları da küçük nesneleri içeriyor. Örneğin, birçok üretici, küçük parçaların ve bileşenlerin prototiplerini oluşturmak için bu teknolojiden zaten faydalanıyor. Bu, zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlıyor. Çünkü 3D Baskı, prototip yapımı için bir ‘enjeksiyon kalıplama şirketi’ kullanma gereksinimini ortadan kaldırıyor. Bu şirketler ilk önce parçaları üretmek için yeni araçlar oluşturmak zorunda ve çoğu zaman müşterilerden yalnızca bir veya iki örnek yerine büyük bir parti sipariş etmelerini talep ediyorlar. Oysa 3D Baskı’da bunların hiçbirine gerek kalmıyor.

TASARIM, BASKI, PROTOTİP

3D Baskı ile, üreticiler basitçe bir dijital tasarım dosyasını açıp baskı ikonuna tuşlayarak bu işi yapabiliyor. Kısa bir süre içerisinde ellerinde prototip oluşuyor. Aslında, 3D Baskı şu anda işlevsel prototipler için kullanılıyor. Üreticilere tasarımlarının çalışıp çalışmadığını veya hala daraltılması gerekip gerekmediğine dair net bir bilgi veriyor. Bu da 3D Baskının yakında geleneksel üretim sürecinde seçilen aşamaları değiştirebileceği anlamına gelebilir. Yani sadece prototip için üretim değil, endüstrideki diğer seri üretim ihtiyaçları için bu tekniği kullanılması söz konusu olacak. Bunun örneklerini endüstrilerde görmeye başladık.

Bazı uzmanlar teknolojinin bir gün daha ileri gidebileceğini ve tüm üretim sürecinin yerini tamamen alabileceğini düşünüyor. Bu dönüşüm için en büyük potansiyel, küçük ürün gruplarını üretmek. Ayakkabı belki iyi bir örnek: Bir ayağınızın diğerinden biraz daha büyük olması nedeniyle ayakkabılarınızı her bir ayağınız için ayrı tasarlayabilirsiniz. Medikal sektörü de 3D Baskı için heyecan verici potansiyel uygulamalar sunuyor: Operasyonlar sırasında kullanılan kelepçeler, pimler ve örgü tabakları hastaya tam olarak uyması için anında yaratılabiliyor. İşin bir diğer yönü bu üretimi yaparken malzeme en az düzeyde “ziyan” oluyor.

3D BASKI YAPIM SÜRECİ NASIL İŞLİYOR

3 boyutlu basılı parçalar, baskı işleminden hemen sonra kullanıma hazır olmuyor. Kaliteyi artırmak, fonksiyon eklemek ve son montajı etkinleştirmek için son rötuşlar gerekebiliyor. Endüstriyel imalatta, bu son işlem dokunuşlarının birçoğu işlem sonrası elle yapılıyor. 3D basılı parçalara ayrıca yangına, yüksek sıcaklıklara veya UV ışığına karşı direnç gibi gerekli özellikler eklenebiliyor veya parçalar su geçirmez hale getirilerek geliştirilebiliyor.

Parçalar temizlendikten sonra özel bir kaplama verildikten sonra, istenen spesifik işlevi gerçekleştirmek için kullanılıyor.

3D BASKI BİR SONRAKİ SANAYİ DEVRİMİ Mİ?

Bir sonraki sanayi devrimi olarak nitelenen 3D baskı ile ilgili bugün önemli ortaklıklar ve iş birliğine dayalı araştırma faaliyetleri yürütülüyor. Geniş bir sektör yelpazesi içinde yenilikçi yeni üreticiler çok farklı uzmanlık ve deneyime sahip şirketler bir araya geliyor. Bu ortaklıklar, otomobil parçaları, ayakkabılar, tıbbi cihazlar ve daha fazlası için 3D baskıya dayanan basit, hızlı ve otomatik dijital üretim süreçlerini mümkün kılan özelleştirilmiş teknolojileri keşfetmeyi amaçlıyor. Nihai amaç, dördüncü sanayi devrimini yönlendirerek, ölçeğe bağlı geleneksel üretim süreçlerini değiştirmek ve ürünlerin yapım şeklini bundan sonrası için değiştirmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir