Otomobil

2018’in en yüksek performanslı spor otomobilleri

Tesla Model 3 iç tasarımı2018’in en yüksek performanslı spor otomobilleri, oyunun kurallarını değiştiren SUV’ların ve sofistike sedanları, ayrıca yılın en ölçüsüz ekstraları için bir kılavuz…

Sürücüsüz otomobiller, sürüş keyfini sona erdirene dek otomobil üreticileri tutkulu sürücülere 2018 için performans dayalı ve dikkat çekici teknolojilere sahip modeller ve ötesini sunuyor. Son spor araçlarda 500, 600 ve hatta 800’e yakın beygir gücüne sahip motorlar kullanılıyor; en ateşli sportif arazi araçlarının (SUV) bazıları saatte 100 kilometre hıza 4 saniye gibi sürelerde ulaşıyor. Yeni sofistike şasi kontrol sistemleri, sürücülerin tek bir tuşa dokunarak aracın sürüş ve yol tutuş yeteneklerini agresiften rahata kadar değişen bir aralıkta ayarlamasına imkan veriyor.

Ayrıca sunulan güvenlik ve kolaylık özelliklerinde de büyük yenilikler göze çarpıyor. 2018’de piyasaya çıkacak en gözde lüks otomobillere ve Crossover SUV’lere göz attık. Bu araçların önümüzdeki aylarda size hem övünme hakkı hem de en seçkin park yerini kazandıracağı kesin.

SPOR OTOMOBİLLER VE EGZOTİKLER

mercedes benz amg gt r

Mercedes Benz AMG GT R: KASLI VE GÜZEL

Mercedes’in dinamik tasarlanmış spor araçlarına yeni ve birinci sınıf AMG GT R Coupe ile performans aşısı yapılıyor. Hafif yapıdan daha da fazla faydalanan ve aerodinamik dış zenginleştirmeleriyle dikkat çeken otomobilin uzun kaputunun altında el yapımı 577 beygir gücünde çift turbo şarjlı bir V8 motoru bulunuyor. Esas itibarıyla trafiğe çıkabilen bir yarış otomobili olan GT R, saatte 100 kilometre hıza sadece 3,5 saniyede ulaşıyor; ayrıca saatte 319 kilometre gibi suç sayılabilecek bir azami hıza sahip.

Temel Özellikler: 4 litrelik 577 beygir gücünde çift turboşarjlı V8 motor; yedi vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman.
Fiyatı: 157 bin dolar.

audi tt rs

Audi TT RS: VİRAJLARIN ÖNÜNDE

Audi 2018’de yuvarlak hatlı TT spot coupe’lerinin şimdiye kadarki en hızlı üretim versiyonunu piyasaya sürüyor. Turboşarjlı, beş silindirli motoru en üsttün TT’yi 3,6 saniyede saatte 100 kilometre hıza taşıyor; arka lastik ağırlıklı dört çeker sürüş sistemi ve manyetik süspansiyon da aracın dengeli bir şekilde virajların üstesinden gelmesini sağlıyor. İçeride de sürücü Audi’nin yenilikçi, ayarlanabilir, geniş ekranlı elektronik araç paneli Sanal Kokpit’in tam anlamıyla hakimi…

Temel Özellikler: 2,5 litrelik 400 beygir gücünde turboşarjlı beş silindirli motor; yedi vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman.
ABD Fiyatı: 64 bin 900 dolar.

Lamborghini Huracan Performante

Lamborghini Huracan Performante: Güçten yana inatçı

Yeni Performante, Lamborghini Huracan’ın zaten hayret verici olan yeteneklerini 640 beygir gücündeki yeniden akort edilmiş bir V10 motorla daha da zenginleştiriyor. Araç ağırlığını minimumda tumak için yapımında yoğun bir şekilde alüminyum ve karbonfiber kullanılan sert açılı ve dört çekerli Lamborghini Huracan Performante’nin saatte 100 kilometre hıza ulaşması 3 saniyeden az sürüyor. Yeni aktif aerodinamik sistem “Ala,” öndeki hava valflerini ve arkadaki rüzgarlıkları ayarlayarak virajlarda bastırma kuvvetini artırıyor ya da aracın azami hızını yukarı çekiyor.

Temel Özellikleri: 5,2 litrelik 640 beygir gücünde V10 motor; yedi vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman.
Fiyatı: 274 bin 390 dolar.

SPORTİF ARAZİ ARAÇLARI

range rover velar

Range Rover Velar: Şık ve yüksek performanslı

Otomobil kuzeni Evoque’tan daha büyük olan beş koltuklu yeni Velar kuzeninkine benzer bir tarza sahip. Üç farklı motor seçeneği bulunuyor: Enerjik dört silindirli ve alenen agresif V6 ayrıca yakıttan yana tutumlu turbodizel.

range rover velar iç tasarımı

Dört çeker standart; ayrıca aracın bir dizi çekiş artırma teknolojisiyle desteklenmesi mümkün. Velar’ın yegane özelliği yakışıklılığı değil; V6 motoruyla 2 bin 500 kiloya kadar ağırlıkları çekebilen araç, döner bir düğmeyle kontrol edilen Advanced Tow Assist (Gelişmiş Çekiş Yardımı) fonksiyonu sayesinde römork bağlamayı da kolaylaştırıyor.

Teknik Özellikler: 2 litrelik 247 beygir gücünde turbo şarjlı dört silindirli, 3 litrelik 380 beygir gücünde V6 ya da 2.0 litrelik 180 beygir gücünde turbodizel dört silindirli motor; sekiz vitesli otomatik şanzıman. Fiyatı 49 bin 900 dolar.

jaguar e-pace

Jaguar E-Pace: Havalı kedi

Jaguar 2018’de E-Pace SUV’ye daha küçük ama en az onun kadar enerjik bir alternatif getiriyor. Yuvarlak hatlı, kompakt E-Pace. Dört silindirli turbo motor seçenekleri 246 ve 296 beygir güç üretiyor.

jaguar e-pace iç tasarım

Dört çeker standart; 296 beygir gücündeki modele Jaguar’ın Aktif Güç Aktarma Teknolojisi eklenebiliyor; bu da daha hızlı bir yol tutuş için arka aks torkunun yüzde 100’ün lastiklerden birine yönlendirebiliyor. Seçenekler arasında Uyarlanabilir ve Ayarlanabilir Dinamik süspansiyon sistemleri de bulunuyor; bunlar sürücünün daha pasif ya da daha agresif bir işleyiş arasında seçim yapmasına imkan tanıyor.

Teknik Özellikler: 2 litrelik 246 beygir gücünde ya da 296 beygir gücünde dört silindirli motor; dokuz vitesli otomatik şanzıman. Fiyatı: 38 bin 600 dolar.

alfa romeo stelvio

Alfa Romeo Stelvio

İtalya’daki en yüksek dağ geçidinin adını taşıyan maceracı Stelvio, Alfa Romeo’nun ilk crossover SUV’si. Daha uzun ve daha geniş olmakla birlikte temelini oluşturan atletik Giulia sedanla benzerliği bulunan Stelvio, 280 beygir gücünde turbolu ve dört silindirli kıvrak bir motorla ya da en üst Quadrifoglio modelinde Ferrari tabanlı çift motorlu pazzo (çılgın) bir V6 motorla satılıyor.

alfa romeo stelvio iç tasarımı

Temel Özellikler: 2 litrelik 280 beygir gücünde turboşarjlı dört silindirli ya da 2.9 litrelik 505 beygir gücünde çift motorlu V6 motor; sekiz vitesli otomatik şanzıman. Fiyatı: 41 bin 995 dolar.

SPOR SEDAN OTOMOBİLLER

Tesla Model 3 iç tasarımı

Tesla Model 3

Tamamen elektrikli Tesla Model S’in daha küçük ve daha ucuz alternatifi 2018’de piyasaya çıkıyor ve batarya paketine bağlı olarak tek şarjla 355-500 kilometre mesafe vaat ediyor. Düzenli, beş koltuklu iç mekanında ön tarafta geniş tablet büyüklüğünde bir ekran yer alıyor; araç ayrıca Tesla’nın yarı otonom sürüş yeteneklerine sahip “Otopilot” sistemini barındırıyor.

Tesla Model 3 iç tasarımı

İki motorlu, dört çekerli versiyonu 2018’in ilerleyen günlerinde piyasaya çıkacak. Fakat önceden depozito yatırmadıysanız, teslimat için 12 ile 18 ay beklemeniz gerekecek.

Temel Özellikler: Elektrikli motor, bir vitesli şanzıman, tek şarjla 355 kilometre. Fiyatı: 35 bin dolar.

lexus ls f sport

LEXUS LS

Lexus’un geniş ve sorumlu LS sedanının yeniden tasarlanan versiyonu, daha uzun, daha alçak, daha geniş, daha hafif; ayrıca daha eğlenceli bir sürüş deneyimi sunacak şekilde üretildi. Çift turboşarjlı V6, V8 benzeri 415 beygirlik güç üretiyor ve 600 NM gibi yüksek bir torka sahip. Aracın daha canlı F-Sport ve elektrikli V6 güç aktarımına sahip hibrid versiyonu da satışa sunuluyor. Yeni “Sezgisel Yaya Tespit” sistemi, aracın önüne çıkan bir insana çarpmamak için otomatik fren yapıp direksiyonu kırabiliyor.

Temel Özellikleri: 3,5 litrelik 415 beygir gücünde turboşarjlı V6 motor; on vitesli otomatik şanzıman. Fiyatı: 78 bin dolar.

porsche panamera sport turismo

Porsche Panamera Sport Turismo

Eskiden olsa sapkınlık addedilirdi ama Porsche 2018’de Panamera’nın yeni bir station wagon versiyonunu piyasaya sürüyor. Dört çekerli Panamera Sport Turismo dört güç aktarım seçeneğiyle birlikte geliyor – gazlı/elektrikli fişli hibridin kombine gücü 462 beygir. Ayrıca arka koltuklar katlandığında araç 1300 litrelik yük hacmine sahip oluyor.

porsche panamera sport turismo iç tasarımı

Temel Özellikleri: 3,0 litrelik 330 beygir gücünde turboşarjlı V6, 2,9 litrelik 440 beygir gücünde çift turbolu V6, hibrid 2,9 litrelik 462 beygir gücünde çift turbolu ya da 4,0 litrelik 550 beygir gücünde çift turbolu V8, sekiz vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman. Fiyatı: 96 bin dolar.

Turboşarj nedir?

turboşarj motor nedir

Turbo, motora atmosferik basıncın üzerinde hava vererek küçük hacimli motordan daha yüksek güç alınmasını sağlayan, hareketini egzoz gazının dışarı çıkma basıncından alan bir çeşit pompadır. Türbin ve kompresör olmak üzere iki adet pervaneye sahiptir.

Turbo şarj motorun çalışmaya başladığı andan itibaren çalışır, fakat gönderdiği basıncın atmosfer basıncını (1 bar’ı) geçip maksimuma ulaşması için daha hızlı dönmesi gerekir, bunun için de motor devrinin dizel motorlarda 1750-2000 deviri geçmesi gerekir. Yani turbo şarj  belirli bir devirden sonra motora maksimum basınçlı hava göndererek torkun artmasını sağlıyor. Araç sürücülerinin çekişin artmasıyla “turbo devreye girdi” dedikleri olay, turbonun maksimum basınca ulaşmış olmasıdır. Aslında turbo hep devrededir.

Buna rağmen turbo şarjın araçta en çok kullanılan devir aralıklarında (1500-3000) yeterli hava beslemesini yapması için çeşitli geliştirmeler yapılmıştır, örneğin değişken geometrili turbo şarj, düşük-orta motor devirlerinde de yeterli basınçlı hava beslemesini yapabilmekte, torku arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir